Anasayfa / Kanser / Kadınlar Kansere Karşı Birleşiyor

Kadınlar Kansere Karşı Birleşiyor

Gelişmiş ülkelerde halk sağlığı alanında yapılan çalışmalar ve bu ülkelerdeki kadınların kanser hakkındaki farkındalık düzeyleri, kansere bağlı ölüm oranlarını oldukça büyük bir oranda düşürüyor. Rahim ağzı kanserine bağlı ölümler erken tanı ile son 40 yılda yarı yarıya azalırken, düzenli kontroller ve tarama programları ile erken dönemde tanı konan meme kanser tedavi edilen bir hastalık olarak ifade ediliyor.

———

Türkiye’de kanser alanında yaptıkları çalışmalarıyla fark yaratan ve toplumun bu hastalıklar hakkındaki bilinç düzeyini artıran Pembe İzler Derneği ve Türk Kanser Derneği, bu bilgilerden yola çıkarak ülkemizde özellikle kadınlarda görülen kanserlere karşı farkındalığı artırmak amacıyla güçlerini birleştirerek yeni bir projeye imza attılar. Pembe İzler Derneği ve Türk Kanser Derneği, Roche İlaç’ın desteğiyle hayata geçirdikleri “Kadın Kansere Karşı” projesi ile hem farkındalığı artıracak iletişim çalışmaları yapıyor hem de farklı kentlerdeki kadınlarla buluşarak bilinmesi gerekenleri aktarıyor.

Kadın Kansere Karşı projesi kapsamında çeşitli illerde düzenlenen etkinliklere katılan uzmanlar, kadın kanserlerinde erken tanının önemine değinirken, aynı zamanda yenilikçi tedavi çözümleri, hastaya ve hastalığa uygun testler ve bu testlere göre geliştirilmiş kişisel tedavi seçenekleri konusunda da son ve güncel bilgileri aktarıyorlar. Kadın kanserlerinde tüm dünyada uygulanan tedavi yöntemleri konusunda bilgilerin paylaşıldığı toplantılarda, hastaların psikolojik durumları ve hasta yakınlarının nasıl bir yaklaşım sergilemesi gerektiği de paylaşılıyor.

Proje kapsamında, sosyal medya mecralarında oluşturulan “#KadınKansereKarşı” hesaplarından düzenli olarak kanserden korunmanın yolları, tedavi süreçleri ile ilgili bilgiler, psikolojiden beslenmeye kanser sürecinde dikkat edilmesi gereken konular, hasta hakları hakkında bilgilendirme yapılıyor.

Kadın Kansere Karşı projesi, 2017 yılında da çeşitli çalışma ve etkinliklerle devam edecek. Proje kapsamında erken tanı ve tedaviye ulaşımdaki coğrafi farklılık engelini ortadan kaldırmak ve daha geniş kitlelere ulaşarak kanser hakkında bilinçlendirme oluşturmak amacıyla Türkiye’nin farklı bölgelerindeki illerde toplantılar düzenlenecek.

Kadın kanserleri alanında farkındalığı artırmak amacıyla hayata geçirilen projenin kadın kanserleri konusunda ülke genelinde bilinci artırmak ve tedavinin tarama kadar önemli olduğunu kamuoyu nezdinde kabul ettirmek amacı taşıdığını belirten Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman, sadece sağlıklı kadınların hem fiziksel hem ruhsal yönden sağlıklı nesiller yetiştirebileceğini ifade ediyor. Kadınların dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluşturduğunu ve cinsiyetlerinden dolayı maalesef şiddet, aşırı toplumsal yük gibi zorlayıcı ve olumsuz etkilere maruz kaldıklarını söyleyen Duruman, Kadın Kansere Karşı projesiyle kadınların erken tanı yöntemlerinin etkin kullanımı ve bilimselliği kanıtlanmış tedaviler konusunda bilinçlendirileceğinin altını çiziyor.

Projede destek veren diğer bir kurum olan Pembe İzler Derneği Başkanı Arzu Karataş ise, kadının hasta olmasının sadece tek bir bireyi değil, tüm aileyi ve çevresini de yakından ilgilendirdiğini belirtiyor. Kadınların erken tanı yöntemleri konusundaki bilincinin artırılması ve hastalığa yakalanan kadınların bu süreci daha kolay atlatmasının önemine değinerek, Kadın Kansere Karşı projesini de pek çok kadına ulaşarak farkındalık yaratılacak bir proje olması nedeniyle çok önemsediklerini söylüyor.

Dünyada Kanser

Dünya Sağlık Örgütü’nün son dönemde yaptığı açıklamalara göre dünyada her yıl toplam 8 milyon 200 bin kişi kanser yüzünden hayatını kaybediyor. Örgütün tahminlerine göre 2020 yılında bu rakamın her yıl 15 milyon kişiye çıkması öngörülüyor. Dünyanın farklı bölgelerinde yapılan araştırmalara göre erkekler arasında en sık rastlanan kanser türleri akciğer kanseri, prostat, kalın bağırsak, mide ve karaciğer olurken kadınlarda ise en sık rastlanan kanser türü meme kanseri. Meme kanserini kalın bağırsak, akciğer ve rahim ağzı kanserleri takip ediyor. Dünyada ve ülkemizde kadınlar arasında en sık görülen kanser türü ise meme kanseri.

Her 8-10 kadından birinin yaşamı boyunca yakalandığı meme kanseri, tüm kanser türlerinin yaklaşık olarak dörtte birini oluşturuyor. Meme kanseri yayılım göstermeden, erken dönemde tanı konduğunda hastaların yüzde 95’inden fazlası hayatlarına devam edebiliyor. Ancak tanı yöntemlerindeki hızlı ilerlemelere karşı meme kanseri özellikle 35-55 yaş grubu kadınlar arasında önce gelen ölüm nedeni olmaya devam ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*