Anasayfa / Kadınlar Sağlığınız Parmak Ucunda

Kadınlar Sağlığınız Parmak Ucunda

Paylaş

 

Kendi kendine meme muayenesi her ayın belirli bir gününde yapılmalıdır. Eğer elinize kitle geldiyse de hemen korkmayın, iyi huylu olma ihtimalinin yüzde 90’lar üzerinde olduğunu bilin. Zaman kaybetmeden uzmana başvurun.

Op. Dr. Zeynep Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Meme; yağ dokusu, süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başına taşıyan kanallardan oluşur. Bu süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin, kontrol dışı olarak çoğalmalarına meme kanseri denilir.

Meme kanserinin uyarıcı belirtileri; kitle, anormal büyüme, bir memede sarkma, meme cildinde buruşukluk, meme ucunda çökme, meme ucunda kanlı akıntı, cilt renginde değişiklik, lenf bezlerinde büyüme, kolda anormal şişme, meme ucunda ya da derisinde kaşıntı, pullanma, kızarıklıktır.

Risk faktörleri ise:

 • Eğer bir kadının birinci dereceden bir akrabasında meme kanseri varsa riski 2 kat artar.
 • İlk adet yaşının 11’den küçük olması, menopoz yaşının 55’denbüyük olması, ilk  doğumun 40 yaş üstünde  yapılması ve emzirme  süresi  2  yıldan az olması gibi hormonal etkiler de risk faktörünü artırır.
 • Fazla kilo, yaş, yüksek dozda radyasyona maruz kalma, 8-10 yıldan fazla süreli hormon tedavisi ve geçirilmiş selim meme hastalıkları.

Meme kanserinin erken tanısı için neler yapılabilir?

Meme kanserinin erken tanı konulduğu zaman en kolay iyileşen ve tedavi edilen (%100) kanser türüdür. Erken tanı için yaş aralıklarına göre takip edilmelidir.

20-39 yaş arası:

 • Aylık meme muayenesi ( Kendi Kendine Meme Muayenesi )
 • Her üç yılda bir meme muayenesi ( Eğitimli Sağlık Personeli tarafından yapılmalı )

40-49 yaş arası:

 • Aylık meme muayenesi (Kendi Kendine Meme  Muayenesi )
 • Yıllık meme muayenesi ( Eğitimli Sağlık Personeli tarafından yapılmalı )
 • 40 yaşından başlayarak iki ya da her yıl bir kez mamografi

50 yaş üzeri:

 • Aylık meme muayenesi (Kendi Kendine Meme  Muayenesi )
 • Yıllık meme muayenesi ( Eğitimli Sağlık Personeli tarafından yapılmalı )
 • Her yıl bir kez mamografi

Sağlığınız Parmağınızın Ucunda

Kendi kendine meme muayenesi; menstruasyon gören (20 yaş üzeri) kadınlarda aylık olarak memelerin yumuşak hissedildiği menstrüasyonun başlangıcından sonraki 5-7 günde, menstruasyonu olmayan kadınlarda (gebelik, laktasyon, menapoz gibi) ise her ayın belirli bir gününde yapılmalıdır. Eğer elinize kitle geldiyse de hemen korkmayın, iyi huylu olma ihtimalinin yüzde 90’lar üzerinde olduğunu bilin.

Kadınların kendi vücudunun sorumluluğunu alması, kendi meme yapısını tanıması ve çeşitli değişiklikleri fark edebilmesidir.Kendi kendine muayene yapan kadın oranı oldukça düşüktür. Oysaki kolaydır, herkes tarafından uygulanabilir, maliyeti yoktur, herhangi bir malzeme ya da bir sağlık kuruluşuna gitmeyi gerektirmez.

Meme kanseri ile ilgili rakamlar

 • Dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon yeni kanser olgusu ortaya çıkıyor. Dünyadaki ölümlerin yaklaşık yüzde 12’sinin nedeni kanser. Kanserden yıllık ölüm sayısı 6 milyon civarı. Üstelik bu sayının 20 yıl içinde 10 milyonu bulması bekleniyor.
 • Günümüzde ABD’de 7 kadından Avrupa’da ise 10 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Her 11 dakikada 1 kadın meme kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor.  Her 3 dakikada bir kadına yeni meme kanseri tanısı konuyor.
 • Türkiye’de ise her yıl 30 bin kadına meme kanseri tanısı konuyor.  Türkiye’deki bütün kadın
  kanserlerinin yüzde 32.8’ini meme kanseri oluşturuyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*