Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Kadınların Mor Kabusu: Varis

Kadınların Mor Kabusu: Varis

Paylaş

Dr. Eren KarpuzoğluModern hayatın diyeti ve kadınların mor kabusu; varisi özellikle hareketsizlik, dar kıyafet ve yüksek topuk gibi etkenler besliyor.

Dr. Eren Karpuzoğlu
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Bu mor damarlardan kurtulmak isteyenlerin dikkatine: varis tedavisi için en uygun zaman sonbahar ve kış aylarıdır…
Kadınların güzelliğine gölge düşüren ve tedavi edilmediğinde hayatı bile tehdit edebilecek sağlık sorunlarına neden olabilen varisle ilgili en çok sorulan 10 soru ve cevabını öğrenmek ister misiniz?

1.  Varis ne demektir?
Bacak toplardamarları, genişleme sonucu kanı kalbe geri götürme fonksiyonlarını kısmen yitirir. Bunun sonucunda oluşan göllenmeyle, toplardamarlar kıvrımlaşarak şişer ve ciltten kabarık bir hale gelir. İşte kabarık hale gelen bu oluşuma varis denir. Bu durumun bacak iç kısımlarındaki derin venlerde olması ise derin venöz yetmezlik (iç varis) olarak bilinir. Benzer genişlemelerin makat bölgesinde olanları hemoroit (basur), testislerde olanları varikosel olarak adlandırılır.

Dar Kıyafet Giyerek Varisi Davet Etmeyin

2.  Kimlerde varis görülme ihtimali daha yüksektir? Risk faktörleri nelerdir?

Ailesinde venöz hastalık bulunanlar Kronik öksürüğü olanlar Kabızlık sorunu yaşayanlar Kadınlar Hamileler Kilo fazlası olanlar İleri yaşta olanlar Uzun süre ayakta kalanlar Yüksek topuklu / dar kıyafet kullananlar

3.  Varis hastalığının tipleri nelerdir?

Derin venöz yetmezlik: Halk arasında ‘iç varis’ olarak bilinir. Bacağın en iç kısmında kemiğe yakın giden ana toplardamarlarda, kanın geriye doğru bacağa kaçması (reflü/ yetmezlik) sonucu bacakta şişme ve ağrılar görülür. İlerleyen zamanla birlikte ayak bileği çevresindeki ciltte kalınlaşma, renk koyulaşması ve yaralar görülebilir.

Yüzeyel venöz yetmezlik: Bacaklardaki yüzeyel toplardamarlarda kanın kalbe doğru değil de, geriye ayağa doğru gitmesi sonucu bu damarlarda genişleme, ciltten kabarıklaşma ve kıvrımlılaşma oluşturmasıdır.

Kılcal varisler: Cilt üzerinde ince, genellikle mor veya kırmızı tonlarda görülen toplardamar genişlemeleridir. Derin veya yüzeyel toplardamarlarda yetmezlikle birlikte olabileceği gibi, sadece cilt seviyesinde de bulunabilirler. Çok fazla ağrı yapmamakla birlikte estetik olarak rahatsız edici olabilirler.

Varisler Geliyorum Der Ağrı Ve Kaşıntıya Dikkat!

4.  Varis belirtileri nelerdir?

Bacak damarlarında belirginleşme Damarların ciltten kabarıklaşmayla birlikte kıvrımlı hal almaları Ağrı Kaşıntı Özellikle geceleri artan yanmalar Kramplar Dolgunluk ve/veya huzursuzluk hissi farklı derecelerde hissedilebilir.

5.  Varis hastalıklarında kullanılan tanı yöntemleri nelerdir?

En başta hekim tarafından yapılan detaylı bir fizik muayene gelir. Ardından günümüzde en sık kullanılan ve venöz yetmezlik/varis hastalıklarında altın standart olarak kabul edilen renkli Doppler ultrasonografi yapılır. Bu yöntemde, ses dalgaları aracılığıyla toplardamarların yapısı, içlerinde pıhtılaşma olup olmadığı ile akım hızları ve yönleri tayin edilir. Herhangi bir tehlikesi veya can yakıcılığı bulunmamaktadır. Bazı özellikli durumlarda venografi denilen, damar içine ilaç verilerek damarların radyolojik olarak görüntülenmesini sağlayan yöntem de kullanılabilir.

Varis Tedavisinin Şimdi Tam Mevsimi

6.  Varislerde tedavi için en uygun zaman nedir?

Genellikle şikayetler sıcakla birlikte arttığı için başvurular yaz aylarında artış gösterse de; varislere yönelik işlemlerden sonra güneş ışığından kaçınmak, yara iyileşmesinin daha iyi olmasını sağlamaktadır. Çoğu müdahaleden sonra varis çorabı kullanılması gerektiğinden, bu rahatsızlıkların girişimsel tedavisi için en uygun zamanlar sonbahar ve kış aylarıdır.

Varisin Türüne Göre Tedavi

7.  Varis hastalıklarında güncel tedavi seçenekleri nelerdir?

Hastalığın hangi damarlarda görüldüğüne (yüzeyel/derin/kılcal), hangi derecede (reflü/kaçak miktarına) bulunduğuna ve hastanın ön plandaki şikayetlerine (ağrı, şişme, görünüm) göre tedavi planı belirlenir. Variste tedavi seçenekleri şunlardır:

İlaç tedavisi: Özellikle derin venöz yetmezlikte tedavinin temeli ilaç tedavisi ve varis çorabının düzenli kullanımıdır.  Düşük dereceli yüzeysel varislerde de başlangıçta ilaç tedavisi uygulanabilir.

Cerrahi tedavi: Yüzeyel venöz yetmezlikli olgularda, yüksek dereceli kaçak ve venöz damarlarda ileri düzeyde genişleme mevcutsa cerrahi tedavi gerekebilir. Genel veya spinal/epidural anestezi gerektirir.

Lazer veya Radyofrekans: İleri dereceli yüzeyel varislerde damar içine ultrason eşliğinde girilen bir kateter ile lazer veya radyofrekans enerjisi uygulanarak damarın içerden yakılması işlemidir. Bu şekilde damar büzüşür ve tamamen kapanır. Lazer veya radyofrekans enerjisi yüzeyel kılcal varisler için de kullanılabilir. 1 mm’den küçük çaptaki yüzeyel, kılcal damarlar için ideal tedavi yöntemidir. Kılcal varisler üzerine uygulama sonrası kılcal damarlar tamamen silinirler. Beraberinde veya öncesinde skleroterapi işlemi gerekebilir.

Skleroterapi: İlaç veya köpük tedavisi olarak da bilinir. Çapı 1-4 mm arası olan yüzeyel damarlar için en uygun tedavi yöntemidir. Bu büyüklükteki damarların içine ilaç veya köpük verilerek o damar iç duvar yapısı bozulur ve damarın büzüşerek kapanması sağlanır.

Varisten Korunmak İçin Yüksek Topuktan Vazgeçin

8.  Varis hastalıklarından korunma yöntemleri nelerdir?

Kilonuzu Dengede Tutun: Sık kilo alıp vermeden kaçınmak, Fazla Kilolarınızı Verin: Kilo fazlalığı mevcutsa ideal kiloya gelmek, Tüttürmekten Vazgeçin: Sigara kullanmamak, kullanılıyorsa bırakmak, Fazla Ayakta Durmayın: Çok ayakta durmaktan kaçınmak, Yüksek Ökçeyi Unutun: Dar kıyafetler ve yüksek topuklu ayakkabı kullanmamak, Yürüyün, Yüzün: Düzenli olarak spor yapın. Haftada 3-4 gün 30-45 dakikalık, tempolu yürüyüşler, yüzme, koşu, pilates tercih edilmeli, ağırlık kaldırmak gibi zorlamalı sporlardan uzak durulmalı. Bacağa Soğuk Duş Yaptırın: Akşamüstleri bacaklara soğuk duş uygulamak Bacakları Yüksekte Tutun: Akşamları 15 dakika süreyle bacakları yüksekte tutmak, hem mevcut ağrıların azalmasını sağlar, hem de venöz dolgunluğun gerilemesi ile rahatsızlığın ilerlemesini yavaşlatabilir. Varis Çorabından Şaşmayın: Venöz yetmezliğin seviyesine ve derecesine uygun olarak hekim tarafından önerilen varis çorabı kullanmak da şikayetlerin gerilemesinde ve varislerin ilerlemesinin engellemesinde vazgeçilmezdir.

9.  Varis hastalıklarında aile hikayesinin önemi var mıdır?

Ailesinde varis olanlarda bu hastalığın görülmesi oldukça sıktır. Özellikle annelerinde varis olan kadınlarda görülme ihtimali yüksektir.

İhmal Edilen Varisler Hayatı Tehdit Eder

10.     Varis hastalıklarının komplikasyonları nelerdir?

Damarlardaki genişleme ve kıvrımlaşmaya bağlı olarak kan akımının yavaşlaması damar içinde kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır. Bu durum yüzeyel toplardamarlarda oluşursa tromboflebit, derin toplar damarlarda oluşursa derin ven trombozu olarak adlandırılır. Çok ağrılı olan bu durumlarda pıhtının koparak akciğerlere gitmesi haline ise hayati tehlike oluşturan pulmoner emboli adı verilir.

Uzun süre devam eden ve tedavi uygulanmayan varis hastalarında venöz basınç artışına bağlı cilt kan dolaşımının bozulması sonucu özellikle ayak bileklerinin etrafında şişmeler, kaşıntılar ve ciltte renk koyulaşmaları ve kalınlaşmaları görülür, son aşamada ise bu bölgelerde venöz ülser adı verilen yaralar açılmaya başlar. Bu yaralar açıldıktan sonra tedavisi çok uzun ve zorlu bir süreç gerektirir.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*