Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Kalp-Damar Hastalıklarına Genetik Yatkınlık Testi

Kalp-Damar Hastalıklarına Genetik Yatkınlık Testi

Paylaş

Kalp-Damar Hastalıklarını Genetik Yatkınlık Testi İle Önleyebiliriz Dünyada her üç kişiden biri kalp-damar ve beyin-damar hastalıklarına bağlı olarak yaşamını yitiriyor.

Ülkemizde de ölümlerin birinci nedeni olan kalp-damar ve beyin-damar hastalıklarıyla ilgili genetik yatkınlık, beslenme ve yaşam tarzındaki olumsuzlukların bir an önce tespit edilmesi hayati önem taşıyor. Genetik yapı dikkate alınarak yaşam tarzında yapılan değişiklikler sayesinde bu hastalıkların ortaya çıkması engellenebilir.

Kalp-damar hastalıkları tüm dünyayı tehdit ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada 16.7 milyon insan kalp-damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor. 2020 yılında bu rakamın 25 milyona ulaşması beklenmekte. Ülkemizde de kalp-damar hastalıkları en önemli sağlık sorunlarından biri. Sağlık Bakanlığı verilerine göre kalp-damar hastalıkları ülkemizde birinci ölüm nedeni. Tüm dünya için bir tehdit olan kalp-damar hastalıklarının ortaya çıkmasında hem genetik yatkınlıklar hem de yaşam tarzı etkin rol oynuyor.

Günümüzde gelişen gen teknolojisi sayesinde kalp-damar sorunlarına yatkınlık belirlenip bu hastalıkların ortaya çıkması engellenebiliyor. İleri Tıp Teknolojileri (İTT),genlerde bulunabilecek ‘polimorfizm’ adı verilen değişiklikler saptıyor.  Bu sonuçlar yaşam tarzı anketindeki bilgilerle birlikte yüksek teknolojik bilgisayar programlarıyla analiz ediliyor. Analiz, yaşlanmaya ve hastalıklara yol açan 5 sağlık alanında (kalp-damar ve beyin-damar sağlığı, insülin direnci, inflamasyon, antioksidasyon ve detoksifikasyon, kemik sağlığı) vitagenetik haritanızı ortaya koyuyor. Sonuçta tamamen kişiye özel 100 sayfalık gentest vital raporu hazırlanıyor. Bu raporda kişisel tercihler ve yaşam tarzı göz ardı edilmeden kişinin genetik yapısına uygun beslenme, vitamin ve suolamen kullanımı, egzersiz reçetesi ve tıbbi takip önerileri sunuluyor. Sadece kalp-damar, beyin-damar ve diğer damar hastalıklarına yönelik genetik yatkınları belirlemek için ise gentest cardiogen uygulanıyor. Gentest cardiogen ile kalp-damar, beyin-damar ve diğer damar hastalıklarına olan genetik yatkınlıklar tanımlanır. Kısa sürede, ağızdan alınan ufak bir mukoza dokusu ve cevaplanan kişisel değerlendirme formu sayesinde gelecekte yakalanılabilecek olası hastalıklara yatkınlık belirlenir. Burada yalnızca genetik yatkınlıklar belirlenmekle kalmaz, check-up programları, kilo kalori programı, beslenme ve besin takviyeleri önerileri, fiziksel aktivite reçetesi, tütün ürünlerine karşı tutum ve diğer yaşam tarzı unsurları da detaylı olarak ele alınır.

Sonuç olarak, kalp-damar ve beyin-damar hastalıkları ortaya çıkmadan önlem alabilir, tüm yaşantımızı genetik yatkınlıklarımızın verdiği bilgiler doğrultusunda şekillendirebiliriz.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*