Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Kan Tahlili Yaptırmadan Demir Takviyesi Kullanmayın!

Kan Tahlili Yaptırmadan Demir Takviyesi Kullanmayın!

Paylaş

Doç. Dr. Nezih HekimDemirin fazla olması vücutta paslanma benzeri oksitlenme yaparak; damar sertliğine, tüm vücut hücrelerinin erken yaşlanmasına ve yağlanmasına yol açıyor. Karaciğer, pankreas ve eklemlerde ağır tahribatlara hatta demir zehirlenmesine bile neden olabiliyor.

Doç. Dr. Nezih Hekim

Biyokimya Uzmanı

 

Genetik ya da çevresel nedenlerle, vücuttaki demir miktarı artabilir. Demir artışının en büyük nedenlerinden biri hemokromatoz denilen doğumsal bir hastalıktır. Bu hastalıkta bağırsaklardan demir emilimi artar ve zamanla organlarda aşırı demir birikimine neden olur. Hastalığa anne ve babadan geçen arızalı herediter hemokromatoz (HH) olarak adlandırılan, demir tutulumu sağlayan HFE geninin neden olduğu biliniyor. Ancak, vücutta demir birikimi her zaman genetik kusurlara bağlı olmayabiliyor. Bazen düzenli alınan kan transfüzyonu, bazen Akdeniz anemisi (Talasemi), bazen de alkol tüketimi ile gelişen kronik karaciğer hastalıklarına bağlı olarak vücuttaki demir miktarında artış görülebiliyor.

Demir haplarının aşırı kullanımı da demir zehirlenmesine yol açıyor. Az görülse de gebeliği sırasında içerisinde demir bulunan vitamin haplarını kullanan annelerin bebeklerinde de demire bağlı zehirlenmeler ortaya çıkabiliyor.

Hemokromatoz nedeni ile demir düzeyleri yüksek olan kişiler, bazen yaşamları boyunca hastalığının farkına varmıyor. Bazen de hastalık; eklem, karın ağrısı, sürekli yorgunluk ve halsizlikle kendini gösteriyor. Alkol alanlarda hastalığa bağlı şikayetler artarken, kadınlarda adet kanaması ile kan kaybına bağlı olarak hastalığın şiddetinde bir azalma söz konusu. Fazla demir halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, baş ağrısı, mide bulantısı gibi problemlere; karaciğer sirozu ve kalp kasında fonksiyon bozukluğuna yol açabiliyor.

Demir miktarının arttığı hangi laboratuvar testleri ile anlaşılır?

Kanda demir miktarı, total demir bağlama kapasitesi (TIBC), doymamış demir bağlama kapasitesi (UIBC) ve ferritin testleri ile ölçümlenir. Bu 4 test ile sadece hemokromatoz değil, demire bağlı diğer hastalıkların da tespit edilmesi mümkün. Açıklanamayan demir yüksekliği ile birlikte aşağıdaki hastalık veya şikayetlerden herhangi biri varsa genetik testler de istenebilir:

Kronik yorgunluk, halsizlik, karın ağrısı (özellikle sağ üst kadran), ishal Eklemlerde iltihap (Artirit), kanser Geç başlayan diyabet, karaciğer büyümesi, siroz İktidarsızlık, libido kaybı, testis küçülmesi ve kısırlık Kadınlarda amenore ve diğer adet bozuklukları Hafızanın zayıflaması, depresyon Kalp kası bozukluğu, düzensiz kalp atımı, kalp yetmezliği Vücut kıllarında azalma Hipotiroidizm Denize gidilmediği halde derinin bronzlaşması Sıkça grip ve nezle olma

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*