Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Karaciğere Yayılan Tümör Cerrahisinde İyi Haber

Karaciğere Yayılan Tümör Cerrahisinde İyi Haber

Paylaş

alihan gürkan

Kalınbağırsak tümörü olup da karaciğerine tümör yayılan kişilerin ortalama ömrü, yeni teknikler sayesinde 3 katına çıkabiliyor.

Prof. Dr. Alihan Gürkan

Genel Cerrahi

Hızlı, stresli yaşam, kötü beslenme gibi büyük şehirlerde yaşamanın getirdiği riskler nedeniyle dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalınbağırsak kanserlerinde artış görülüyor. Kalınbağırsaktaki bu tümörler karaciğer başta olmak üzere, akciğerler ve karına da yayılabiliyor.

 

 

 

Bundan 20 yıl öncesine kadar cerrahların neşter vurmaktan çekindiği, hastaların yaşamını yitirmesine yol açan bu tümörler, günümüzde modern cerrahi teknikleri sayesinde karaciğerden ya da diğer organlardan başarılı bir şekilde çıkarılabiliyor.

ABD’de Her Yıl 150 Bin Kişi Kalınbağırsak Kanserine Yakalanıyor

ABD’de her yıl 150 bin kişiye kalınbağırsak kanseri teşhisi konuluyor, her yıl yaklaşık 50 bin kişi de kalınbağırsak tümöründen ölüyor. Kalınbağırsak kanserinin yarattığı en büyük ve ciddi etki tümörün karaciğer gibi hayati organlara sıçramasıdır. Bundan 20 yıl önce kalınbağırsak kanseri sonucunda özellikle de karaciğerine tümör atlayan hastalar ameliyat edilemiyordu. Bu süre içinde karaciğer nakil ameliyatlarının sayesinde artık yeni teknikler geliştirildi. Bu teknikler sayesinde hastaların yaşama oranı yüzde 37-60 arasında değişiyor.

Yurtdışına Gitmeye Gerek Yok, Türkiye’de Yapılıyor

Kalınbağırsak tümörlerinin en kötü taraflarından birinin tümörün başlangıçta hastaların sadece yüzde 25’inin karaciğerine atlamasına karşın, 3 yıl içinde bu oranın yüzde 75’e yükselmesi olduğuna dikkati çekiyor. Son 20 yılda özellikle karaciğer naklinde kazanılan cerrahi deneyimin yanısıra, yeni kemoterapötik ilaçların da geliştirilmesiyle birlikte hastalığın başka organlara yayılımı konusunda ciddi adımlar atıldı. Artık ülkemizde en karmaşık ameliyatların bile başarıyla yapılabiliyor. Hastaların bu ameliyatlar için yurtdışına gitmesine gerek yok.

Vücudun En Kanlı Organı, Bu Yüzden Tümör Kurbanı

Karaciğere çok fazla miktarda kan gittiği için insan vücudunun en kanlı ve damarlı organıdır. 8 parçadan oluşan karaciğere uygulanacak cerrahi sırasındaki teknikler çok büyük dikkat, uzmanlık gerektirir. Aksi takdirde hasta kanamadan kaybedilebilir. Karaciğerin vücutta belli ağırlıkta kalması çok önemlidir.

Karaciğerin yüzde 70’ine kadar olan bölümü çıkarılabilir. Bir insan karaciğerinin yüzde 30’luk bölümü vücudunda kalsa bile yaşayabilir. Karaciğer ilginç bir organdır. Çünkü cerrahiyle bir bölümü kesilip çıkarıldıktan yaklaşık 4-5 hafta sonra orijinal büyüklüğüne erişir, kendini yenileme kapasitesi vardır. Vücuttaki bütün proteinlerin, sinirim enzimlerinin sentezi, safranın oluşturulması karaciğerin görevleri arasındadır. Her insanın karaciğerinin ağırlığı vücudunun yüzde 2’si kadardır. Yani 100 kiloluk adamın 2 kiloluk karaciğeri vardır. Eğer insan karaciğerinin yüzde 70’den fazlasını kaybederse ölebilir. Karaciğer vücudun başka bölgelerindeki tümörlerin en fazla atladığı organlardan biridir, çünkü karaciğere çok kan gelir, bu nedenle tümörler kolay taşınır.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla