Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Kendinize Özen Gösterin Check Up Yaptırın!

Kendinize Özen Gösterin Check Up Yaptırın!

Paylaş

Check up herhangi bir yakınması olmayan, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi demektir.

 

Henüz şikayete yol açmamış olası bir hastalığın tarama yaparak erken tanısı anlamına da gelir. Özel bir yakınması olan bireylerin (göğüs ağrısı, çarpıntı, öksürük, kilo kaybı vb.) ilgili branş hekimine başvurması daha doğrudur. Check up yaptırmak aslında kendinize ve sağlığınıza özen göstermek demektir. Sadece hastalıkların erken saptanması değil, kendiniz hakkında bilgi sahibi olmaktır. Gebelik öncesi yapılacak bir değerlendirme, vücudunuzun bu duruma hazır olup olmadığını anlamak ve ön hazırlıkların yapılması için bir fırsattır. Birtakım hastalıklar ve özellikle kanser bulgu verdikten sonra geç kalınmış olabilir, bu nedenledir ki Check up taramaları sonucunda bu tür hastalıkların erken yakalanmış olması, tedavi başarısını da artırır. Tıbbın her alanında ve her hastalığında erken farkındalık ve erken tedavi yaşam konforumuzu artırarak, yaşam süremizi uzatacaktır.

 

Standart bir Check up kontrolünde olması gerekenler Organ fonksiyonlarını değerlendiren kan testleri (karaciğer, böbrek vb) Sedimentasyon Kolesterol ve lipid düzeyleri Tiroid (guatr) testi Hepatit (sarılık) testi Tam idrar analizi Tüm batın ultrasonografi Akciğer grafisi Elektrokardiyografi Dışkıda kan aranması 40 yaşını geçmiş herkesin standart yaptırılması gereken testlere ek olarak, göz muayenesi, kardiyolojik incelemeleri ve kanser taraması için ek tetkiklerini ailesel riski olsun olmasın yaptırması önerilir.

Ailesel riski olanlar ise bu testleri yaptırmak için 40 yaşını beklememelidirler. Risk grubunda olanlar 30’lu yaşlarından itibaren taşıdıkları risklerle ilgili ek testlerini yaptırmalıdırlar. Check-Up yaptırmanın bir diğer amacı yaşımızın, cinsiyetimizin, sigaranın, özellikle kadınlarda hormonal dönemlerin (doğurganlık-menopoz gibi) getirdiği olası hastalık risklerinin ve ailesel kaynaklı olan şeker hastalığı, koroner arter hastalığı, inme ve kanser riskinin belirlenmesi ve taranmasıdır.

Ailede koroner arter hastalığı riski olanlar için ek check-up tetkikleri

 

HDL kolesterol LDL kolesterol Efor testi Ekokardiyografi

Bu nedenle standart tarama testlerine ek olarak bireysel risklerimize göre ek tetkiklerin yapılması çok önemlidir. Örneğin: Ailesinde koroner arter hastalığı (kalp krizi geçirmiş ve by-pass yapılmış kişilerin varlığı) olan bireylerin ek olarak EFOR testi ve ekokardiyografi de (EKO) yaptırması gerekir.

Ailede kanser öyküsü olanlar için ek check-up tetkikleri

Kadın:

PAP smear alınması Meme ultrasonografisi Mammografi Solunum fonksiyon testleri Akciğer bilgisayarlı tomografi Dışkıda kan varsa rektoskopi

Erkek:

Prostat spesifik antijen Solunum fonksiyon testi Akciğer bilgisayarlı tomografi Dışkıda kan varsa rektoskopi

Ailesinde meme kanseri olan kadınların erken yaşlarından itibaren meme ultrasonografisi ve mammografi yaptırmayı ihmal etmemelidirler.

Ailesinde sık kanser vakaları olan ve sigara içen bireyler, akciğer tomografisini ve solunum fonksiyon testlerini düzenli aralıklarla yaptırmalıdırlar. Bireyler Check up sonrasında tespit edilmiş anormal durumlar varlığında bu konuda daha detaylı araştırma ve tedavi için ilgili bölümlere yönlendirilir ve takipleri orada yapılır.

Genel olarak önerilen, her sağlıklı bireyin yılda bir kez Check up yaptırması gerektiğidir.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla