Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yaptırılmalı?

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yaptırılmalı?

Paylaş

En sık rastlanan kulak şekli bozukluklarının başında halk arasında “kepçe kulak” olarak da tabir edilen “yelken kulak” görünümü geliyor. Özellikle böyle bir sorunu olan ailelerin en çok merak ettiği konuların başında ise düzeltme ameliyatlarının ne zaman yapılabileceği bulunuyor.

Prof. Dr. Sertaç Yetişer

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzm.

Kulağında bu tür şekil bozukluğu olan herkese otoplasti yani kulak estetiği uygulanabilir. Otoplastinin amacı doğal görünümlü kulak kepçesi elde etmektir. Operasyon sırasında özel sütür tekniği ile yeni kulak kepçesi görünümü oluşturulur. Operasyondan sonraki bir hafta içinde kulak kepçesi ideal görünümüne ulaşır.

İdeal yaş 13

Kepçe kulak kısmen kalıtımsal bir şekilde aileden de geçebilir. Bu operasyonun uygulanabileceği en ideal yaş kulak kepçesi gelişiminin, erişkin ölçüsünün neredeyse yüzde 60’ına ulaştığı 13-14 yaş civarıdır. Kulak kepçesindeki şekil bozukluğunun çocuklar arasında alay konusu olması nedeniyle operasyon daha erken yaşlara da çekilebilir ancak bu cerrahi işlem bakım ve takip zorlukları nedeniyle 6 yaşından küçük çocuklara önerilmiyor.

Kepçe kulağın izole ya da kulaktaki diğer anomalilerle beraber de olabilir ancak kozmetik kaygılar dışında başka bir hastalığa yol açmaz.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*