Anasayfa / Kepçe Kulaklar Artık Kader Değil

Kepçe Kulaklar Artık Kader Değil

Paylaş

kepce kulaklar artik kader degilSadece kepçe kulaklara sahip olduğu için aynaya bakmaktan çekinen kaç insan var biliyor musunuz? Gelişen teknolojiyle birlikte kepçe kulak ameliyatları başarılı sonuçlar vermeye başladı. Tek veya çift taraflı olarak yapılabilen uygulamalar, en fazla 45 dakika sürüyor, sonucunda ise neredeysehiçbir iz bırakmıyor.

Op. Dr. Hüseyin Güner

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Kepçe kulaklara sahip olmak bazı kişiler için rahatsız edicidir. İnsanlar çoğu zaman aynaya bakarak kulaklarının görüntüsünden nasıl kurtulacaklarını düşünürler. Şapka takmak, saçları açık bırakmak gibi çözümler ise geçici çareler olarak göze çarpar.

İlerleyen teknolojinin bir sonucu olarak artık kepçe kulak ameliyatı da yeni tekniklerle hastaları memnun eden sonuçlar veriyor. Yeni teknikler gereği kulak arkasında 3-4 cm’lik uzun bir kesi açmaya gerek duyulmuyor. Açılan küçük deliklerden girilerek, dikişler yerleştiriliyor ve böylelikle kulakta düzeltme yapılıyor.

24 Saatte Gelen Değişim

Öncelikle hasta ameliyat öncesi değerlendirilir. Kişinin ve kulağının durumuna göre planlama yapılır. Hasta ameliyat edilir ve aynı gün taburcu olur.  Özel ten rengi bantlarla iki gün pansuman yapılır. İkinci günden sonra bandaj benzeri herhangi bir malzeme kullanmaya genellikle gerek kalmaz. Ameliyat sonrası 1-2 gün ağızdan alınan basit ağrı kesicilerle giderilebilen hafif bir ağrı olabilir. Yetişkinlerde lokal anestezi, çocuklarda ise genel anestezi altında gerçekleştirilir. Tüm cerrahi işlemlere benzer şekilde, çok düşük de olsa enfeksiyon, kanama gibi riskler taşır. Bu riskleri azaltmak ve hasta tarafından bilinmeyen bir rahatsızlık varsa bunun tespiti için ameliyat öncesi kan testleri ve değerlendirmeler yapılır. İşlem sonrası ise antibiyotik kullanılır. Kepçe kulak çift taraflı ise uygulama yaklaşık 45 dakika sürer. Hasta 2-3 gün içerisinde normal hayatına rahatlıkla döner.

Her mevsim ameliyat yapılabilir sadece yaz dönemi hastanın konforu açısından bir miktar problemli olabilir. Ancak okul çağındaki çocukları da okullar tatilde olduğu için problem yaşamadan yazın ameliyat edilebilir.

Erişkinlerde yaptırılan uygulamalarda kadınlar çoğunluktadır. Çocukluk çağında olanlarda ise erkek-kadın oranı yaklaşık olarak aynıdır.

6 yaşından küçüklere, tümör hastalarına, hamilelere, yara iyileşmesi bozukluğu olanlara ve kanama pıhtılaşma bozukluğu olanlara ise kepçe kulak ameliyatı uygulanmıyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*