Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Kış Hastalıkları İçin 10 Önlem

Kış Hastalıkları İçin 10 Önlem

Paylaş

Kış aylarının soğuk ve yağışlı günleri yaklaşırken hastalıklar da artış göstermeye başlıyor. Özellikle gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, bronşit ve zatürreye çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu hastalıklarla mücadele etmek için hastalanmadan gerekli tedbirleri almak önem taşıyor.

Uz. Dr. Özlem Kaplan

Dahiliye Uzmanı

Kış mevsimi hastalıkların en çok artış gösterdiği mevsimdir ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulması ve korunması gerekmektedir. Bunun için öncelikle dengeli beslenme, kaliteli uyku, düzenli egzersiz, temiz hava ve stresten uzak bir yaşam ile bağışıklık sistemi kuvvetlendirilebilmektedir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için özellikle antioksidan ve probiyotik tüketimi önemlidir. Bu nedenle mevsim geçişlerinde vitamin ve mineral deposu olan sebze ve meyve grubuna özellikle önem vermek, vitamin ve mineralleri doğal ve doğru kaynaklardan almak gerekmektedir. Takviye amaçlı aşırı dozda ve kontrolsüz kullanılan vitaminler ise başka hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir.

Fazla D vitamini halsizlik, C vitamini ishal yapıyor

Özellikle yağda eriyen vitaminler (A, D, E ve K vitamini) ihtiyaçtan fazla kullanıldığında ciddi sonuçlar doğurabilir; çünkü bu vitaminler vücutta depo edilmektedir. Özellikle D vitamininin yüksek doz kullanılması toksisiteye sebep olup vücutta kalsiyum yükselmesine, şiddetli halsizlikten böbrek taşı oluşumuna çok su içme ve çok idrara çıkma gibi şikayetlere neden olurken, A vitamini kontrolsüz kullanımı özellikle gebelerde doğumsal anomalilere sebep olmaktadır. E ve K vitamini yüksek doz kullanımı ise pıhtılaşma sorunlarına yol açmaktadır. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların bu vitaminleri tüketirken çok dikkatli olmaları ve hekimlerine danışmaları gerekmektedir. C vitamini ise yine antioksidan vitaminlerden olup kış mevsiminde hastalıklardan korunmak için en çok kullandığımız vitamin olmasına rağmen aşırı tüketiminde böbrek taşı oluşumuna ve ishale sebep olabilmektedir. Böyle durumlarda mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekmektedir.

Bu tedbirler koruyor

Soğuk havaların yaklaştığı bu günlerde bağışıklık sistemini güçlendirmek hem hastalıklardan korunmayı hem de hastalığı çabuk atlatmayı sağlamaktadır.

Sağlık olmak için 10 madde;

  1. Günde ortalama 6-8 saat kaliteli uyku uyuyun.
  2. Fiziksel ve ruhsal stresten uzak durun.
  3. Her grup besinden dengeli ve yeterli beslenin.
  4. Vücudunuz için en uygun egzersizi belirleyip düzenli olarak yapın
  5. Günde en az 2,5-3 litre sıvı tüketin.
  6. Herhangi bir şikâyetiniz olmasa dahi sağlık kontrolünüzü düzenli olarak yaptırın.
  7. Tüm tütün ürünlerinden (sigara, nargile, puro, pipo, vs.) uzak durun.
  8. Doktorunuz önermediği sürece gereksiz antibiyotik, vitamin veya takviye gıda ekstreleri kullanmayın.
  9. Hava koşullarına uygun giyinmeye özen gösterin.
  10. Pozitif düşünün ve sevdiklerinize zaman ayırın.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla