Anasayfa / Kız Çocuklarında Erken Seksüalizasyon

Kız Çocuklarında Erken Seksüalizasyon

Paylaş

kiz-cocuklarinda-erken-seksüalizasyonErgen kızlarda, kendini olduğundan daha büyük göstermeye yönelik davranışlarda, belirgin bir artış var. Bu durum, psikolojik olarak henüz olgunlaşmamış gençler için son derece tehlikeli ve yanlıştır.

Dr. Cem Keçe

CISED Onursal Başkanı

Medya (Televizyon, müzik klipleri, şarkı sözleri, dergiler, filmler, video oyunları, internet), oyun çağındaki küçük kızları vaktinden önce yetişkin bir kadın gibi giyinmeye, makyaj yapmaya zorluyor. Büyük şirketlerin ve medyanın (400 milyon dolarlık bir sektör)kâr etmek amacıyla yerleştirmeye çalıştığı bu tek tip genç kızlar, “Lolita” imajına büründürülerek, kendisine, ailesine ve topluma zarar vermesine neden oluyor.

Her insanın bir biyolojik saati vardır, ergen de bunun dışında değildir, zamanı geldiğinde bazı fizyolojik ve psikolojik değişikleri yaşamak zorunda olduğu için normal gelişim evrelerine fazla müdahale edilmemesi gerekir. Bu dönemdeki zorlamalar bu doğal süreci bozar hayat boyu sürecek kişilik bozukluklarına ve tamir edilmesi güç psikolojik sorunlara yol açar.

Biraz Makyajın ve Alımlı Olmanın Ne Zararı Var ?

Fizyoljik yaşına uygun olmayan şekilde makyaj yapılan, bir kadın gibi giydirilen 10-13 yaş arası ergen kızlarda, dış görünüm kaygısı yüksek, her şeyin beğenilme ya da beğenilmeme üstüne kurulmasından dolayı özgüveleri düşüktür. Ayrıca, cinselliği ön plana çıkaran bir giyim tarzı ve kadınsı makyaj ile çocuk istismarı arasında bir ilişki olduğu iddiaları vardır.

Tek tip, 36 beden ve seksilik-çekicilik üstüne kurulu bir güzellik anlayışının etkisindeki ergende belirtiler yeme bozuklukları, özgüven ve depresyon şeklinde ortaya çıkıyor. Cinsel kimlik ile okul başarısı arasındaki ilişkiyi ölçen bir araştırmada, homojen iki denek grubundan birine mayo diğerine normal kazak-pantalon giydirilerek matematik testi yaptırılıyor. Mayo giyen grubun başarı oranı diğerinden belirgin bir şekilde düşük çıkıyor. Başkaları tarafından nasıl göründüğüyle aşırı ilgilenen bu grupta, dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu tespit ediliyor.

Aynı yaş grubundaki erkek çocuklar oyun oynuyor olmasına karşın, kız çocukları kendilerini olduklarından daha büyük gösterdikleri için kendinden büyüklerle arkadaş olur. Bu durum iki cins arasında zaten var olan olgunlaşma düzeyindeki farkı daha da artırır.  Erkek çocuklar kendine güvensizlik, eksiklik ve yetersizlik; kız çocuklarında ise rol yapan, dış görünüş ve çekicilikle her şeyi elde edebileceğine dair yanlış inanışlarla dolu sağlıksız bir kişilik görüntüsü oluşturur.

Ailelere Düşen Görevler

Aileler çocukların eğitimlerinden sorumlu ilk kişilerdir ve onlarını cinsel bir meta olarak sömürülmemesi için eğitmeleri gerekir. Bunun için çocuklara dış görünüşten daha önemli başka değerler olduğu öğretilmelidir. Anne-babaların, sorumluluk duygusu, çalışkanlık, sözünde duran güvenilir biri olmak, yardımseverlik, sırdaşlık gibi kalıcı değerleri çocuklarına aşılanması gerekir.

Erken Cinsel İmajın Başka Tehlikeleri Nelerdir?

Yaşına uygun olmayan abartılı makyajı ve seksi giysileriyle diğerlerinin ilgisini çektiğini bilen, bundan da memnun olan genç ergenlerin, bazı yetişkinlerde cinsel dürtüler uyandırır. Bu yüzden de cinsel istismar riskiyle karşı karşıya kalınır. Ailelerin çocuklarında bu tür davranışlara izin verirken ya da özendirirken, bu tehlikeyi göz ardı etmemeleri gerekir. Fiziksel olarak yaşından büyük gösteren ama ruhen henüz olgunlaşmamış ergen kız kendini bu tip tehlikelerden koruyacak bilgi ve beceriye sahip olmadığı için normal bir ilgi ile cinsel içerikli bir yakınlaşmayı ayırt edemeyebilir ve kötü niyetli bir yetişkin tarafından kolayca kandırılabilir.

Ailelerin çocuklarıyla çocuklarıyla olası tehlikeleri onları ürkütmeden konuşmaları gerekir. Fiziksel ve ruhsal gelişimin birlikte gelişir ve her türlü zorlayıcı dış etken bu süreci olumsuz etkiler.Her şeyin bir zamanı vardır. Bu yüzden, her şey doğal akışına bırakılmalıdır.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla