Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Kolon Kanserinde Erken Teşhis

Kolon Kanserinde Erken Teşhis

Paylaş

Prof. Dr. Faruk AkyanKolon kanseri tarama testleri ile kolaylıkla saptanabilen ve poliplerin çıkarılması ile de büyük ölçüde önlenebilen bir hastalıktır. Önemli olanın hastalıktan haberdar olmaktır.

Prof. Dr. Faruk Akyan

ABD’de her yıl yaklaşık olarak 30 bin kişinin hayatı kurtarılabiliyor. Erken tanı konulduğunda şifa oranı yüzde 95’lere ulaşıyor. Ancak ülkemizdeki hastaların sadece 5’te 1’inde erken devrede tanı konulabiliyor.

Dünyada her yıl 1 milyon insan kolon kanserine yakalanıyor.
Kanser türleri arasında en yaygın olanlardan biri olan kolon kanserine dünyada her yıl 1 milyon kişinin, Türkiye’de ise 6 bin kişinin bu hastalığa yakalanıyor. Kolon kanseri ülkemizde erkeklerde akciğer, prostat ve mesane kanserinden sonra 4. sırada, kadınlarda ise meme kanserinden sonra 2. sırada görülmektedir. Ülkemizde kolon kanserine yakalananların maalesef yarısı hayatını kaybediyor. Vakaların yüzde 61’i erkek, yüzde 39!u kadındır. Kolon kanseri herhangi bir yaşta ortaya çıkabileceği gibi hastaların yüzde 90’ından fazlasında 40 yaşın üzerinde ortaya çıkıyor. Hastalığı en sık görüldüğü yaş ise 60^lı yaşladır.

Ailesinde kanser hastası olanlar risk altında
Kolon kanseri erken teşhisle önlenebilir. 50 yaşından itibaren yapılan tarama testleriyle bağırsak kanser öncüsü poliplerin saptanarak çıkarılması hayat kurtarıcıdır. Düzenli sağlık taramaları yapıldığında toplumlarda kolon kanserinde ciddi bir azalma olduğu ortaya çıkmıştır. 50 yaşından itibaren toplumdaki herkesin bir kez kolonoskopi ve daha sonra her yıl dışkıda kan testi yaptırması gerekiyor. Ailesinde kolon kanseri geçirmiş olanlar tarama testlerine daha erken yaşta başlamalıdırlar. Sigara ve alkol kullanımı her kanser türünde olduğu gibi kolon kanserinde de önemli oranda riski arttırmaktadır.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*