Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Kordon Kanı Kemik İliği Naklinin Yerini Alıyor

Kordon Kanı Kemik İliği Naklinin Yerini Alıyor

Paylaş

Prof. Dr. Cihat ÜnlüKordon kanından elde edilen kök hücre ile doku mühendisliği yöntemleri kullanılarak, ihtiyacı olan kişilere kas, kemik, kıkırdak dokuları, kalp kapakçığı, mesane gibi doku ve organ parçaları üretilebilir hale geldi.

Prof. Dr. Cihat Ünlü

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanılan kök hücre, anne karnındaki bebeklere de uygulanabilir. Yeni doğan bebekler, anneden ayrıldıktan sonra kalan göbek bağı ve eş denilen plasenta içindeki kan zengin bir kök hücre kaynağıdır. Göbek bağındaki (kordon kanı) kök hücreler ile şu an yaklaşık olarak 80 kadar hastalığın tedavi edilebilir. Kordon kanının yüzde 97’si hala atılıyor ve bu nedenle de hastalar tedavi şanslarını yitirebilir.

Ulusal Kordon Kanı Bankası Yaygınlaştırılmalı
Kök hücrelerin bulunabilirliğini arttırmak ve tüm topluma ulaştırmak için, kordon kanını toplamak ve çiftleri kordon kanı bankacılığı hakkında yeterli bilgilendirmek için çaba harcanmak gerekir. Bu hücrelerin kanser, bağışıklık sistemi ve genetik ile ilgili birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Kordon kanlarından elde edilen kök hücreler ile doku mühendisliği yöntemleri kullanılarak ihtiyacı olan kişilere kas, kemik, kıkırdak dokuları, kalp kapakçığı, mesane gibi doku ve organ parçaları üretilebilir hale geldi.

Kordon kanı kök hücrelerin kolay bulunabilmesi için önerilen yöntem, doğumdan sonra alınacak göbek bağı kanlarının özel veya kamuya ait kordon kanı bankalarında toplanması şeklinde olur. Daha sonra ihtiyaç duyan kişiler bu bankalara başvurarak kendisine en uygun kanı bulabilir.

Doğumdan sonra saptanan hastalıklarda kullanılan kordon kanı, artık kemik iliği naklinin yerini aldı. Kolay alınması ve ulusal bankalarının oluşması ile de kolay ulaşılabilir hale gelmelidir. Günümüzde anne babası bir hastalık için taşıyıcı olan ve bu nedenle anne karnında yapılan tetkiklerde hasta olduğu saptanan bebeklerin daha doğmadan kök hücre ile tedavisi gündeme gelmiştir. Bazı bağışıklık sistemi bozukluklarının, bebeğin anne karnında iken tedavi edilmesi bu alanda yeni ufuklar açmıştır.

Çocuklar Daha Çabuk İyileşecek
Genetik hastalığı olan çocuklara normal genetik yapıya sahip kök hücrelerin verilmesi eksik veya bozuk olan genlerin işlevlerinin bir kısmını sağlayarak hastalığın iyileştirilmesine veya daha hafif şiddette yaşanmasına olanak sağlayabilir. Yine hasta çocuğun daha anne karnında iken alınan kanı, dış dünyada işlenerek bozuk veya eksik olan genlerin yerine yenisinin eklenmesi, kök hücrelerin farklı organ ve doku yapılarına dönüşmesi için uygun komutlar verilerek oluşturulmuş bu kök hücrelerin yine hasta çocuğa daha anne karnında geri verilmesi planlanmaktadır. Bu yöntem ile hem doku uyumu sayesinde kök hücrelerin hasta çocuk tarafından kabulü kolaylaşacak hem de organların daha oluşum aşamasında tedavisi sağlanacaktır.

Yine hasta çocuktan gebelik devam ederken alınan kök hücreleriyle oluşturulacak dokular ve organlar ile çocuk doğduktan hemen sonra yapılacak ameliyatlarla hasta dokuların değiştirilebilmesi mümkün olacaktır. Bu durum hastaların kendilerine uygun organ arama ihtiyacını ortadan kaldırmakta ve erken tedavi ile vücuttaki diğer organlarda oluşacak hasarın önüne geçilebilmektedir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*