Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Koroner Damar Hastalıklarında Mucizevi Yöntem

Koroner Damar Hastalıklarında Mucizevi Yöntem

Paylaş

Koroner Damar Hastalıkları Tanısında Mucizevi Yöntem Artık koroner kalp hastalıkları çok daha kolay ve zararsız teşhis edilebiliyor…

Yrd.Doç.Dr.İsmail Hakkı Eren

Kardiyolog

GATED_SPECT_EGZERSİZ  TALYUM SİNTİGRAFİSİ, daha anlaşılır bir dille ifade etmek gerekirse, koroner damar hastalıklarının erken dönemde saptanmasında, riski yüksek hastalıkların belirlenmesinde ,balon yöntemi öncesi ve koroner by-pass sonrasında tedavi etkinliği izlenmesinde infarktüs bölgesinin belirlenmesinde değerli ve önemli bir tanı yöntemi…

Gated-spect Egzersiz Talyum Sintigrafisi koroner damar hastalıklarının tanısında zararsız bir koroner arter hastalığı tanı yöntemidir. Yapılan araştırmalara göre koroner damar hastalıklarını saptamadaki duyarlılığı yaklaşık yüzde 92, anjiografi öncesinde ise şu an bilimsel olarak tanı değeri en yüksek yöntem olduğu belirtiliyor. Bu yöntemle birlikte egzersiz yere  uygulanan koroner anjiografi oranı yüzde 50 oranında azalırken , sessiz seyreden koroner kalp hastalıklarının saptanmasında önemli bir yol kat edildi.

Test Nasıl Yapılır ?

Egzersiz Talyum Sintigrafisi insan sağlığına zararsız bir radyoaktif madde olan Talyum -20 l  ile yapılmaktadır. Alerjik reaksiyonları dahil insan sağlığına zararlı hiçbir yönü bulunmamaktadır. Hastanın koluna bir kanül yerleştirilir, sonrasında test uygulanır. Testin sonlarında kriterleri ortaya çıktığında koldaki kanülden talyum maddesi enjekte edilir. Hasta daha sonra gamma kamera adı verilen cihazın altına yatırılır. Bu cihaz kalbin etrafında belli aralıklarla dönerek kalpten gelen görüntü sinyallerini bilgisayara aktarır.Bilgisayar elde ettiği görüntü analizleri bilgisayarda sağlıklı kalp görüntüleri ile karşılaştırarak kalpteki beslenmesi bozulmuş bölgeler saptanır. Bu bölgelerin hangi damarlar tarafından beslendiği bilgisayarda analiz edilir, hasta damar sayısı ve oranları belirlenir. Tüm hastalara uygulanan bir yöntemdir. Bu grup hastalarda egzersiz testi yerine geçebilen insan sağlığına zararsız kimyasal maddeler kullanılarak kalp kası dolaşımı ve kalp atım hacmi de ölçümlenmektedir. Kalbin kasılması sırasında attığı kan yüzdesini saptayan bölgesel kasılma kusurları da belirleyen bu yöntemler koroner damar hastalıklarının zararsız yöntemlerle tanısında ve tedavisinde çığır açmıştır.

Hangi Durumlarda Faydalıdır?

– Koroner damar hastalıkları zararsız tanısında,

– Kalp kasının miyokard infarktüsü sonrası canlılığı tespitinde ,

– Koroner balon angioplasti öncesi ve sonrasında balon uygulamanın fayda ve gerekliliği tespitinde,

– Göğüs ağrılarının kalp hastalığı ile ilgisinin kesin tespitinde,

– Koroner damar hastalıkları risk faktörleri bulunan hastalarda hastalık tarama testi olarak ,

– Bilinen koroner damar hastalıkları bulunan kişilerde damar hastalığının fizyolojik öneminin saptanmasında ,

– Hastaların infarktüs geçirip geçirmediklerinin daptanmasında, geçirilen infarktüsün genişliğinin ve ciddiyetinin belirlenmesinde kullanlılan ve tanı değeri çok yüksek olan bir yöntemdir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*