Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Koşu mu, Yürüyüş mü Daha Faydalı?

Koşu mu, Yürüyüş mü Daha Faydalı?

Paylaş

Spor hem beden hem de ruh sağlığı için çok önemlidir. Son günlerde spor faaliyetleri arasında ‘Koşu mu, yürüyüş mü daha faydalı?’ tartışmaları yaşanıyor, hangisinin daha faydalı olduğu konusunda da fikir ayrılıkları var.

Spor Eğitmeni Murat Maosai

‘Sporda koşu mu, yürüyüş mü daha faydalı?’ Koşu, doğada insanın kaçarken veya kovalarken yaptığı bir aktivitedir. Herhangi biri sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve form bulmak istiyorsa yürüyüş onun için daha doğru bir seçimdir.

Hareket etmek yaşamda olmazsa olmazlarımız arasında yer alır. Günümüz çalışma koşullarının zorluğu ve sağlıklı yaşam konusunda farkındalığın artması spora olan ilgiyi de arttırıyor. Tüm gün ofis içerisinde yeterli hareket imkânı bulamayanlar ya da hayatından sporu eksik etmek istemeyenler mutlaka zamanının bir kısmını spor faaliyetlerine ayırır.

Koşu, doğada insanın kaçarken veya kovalarken yaptığı bir aktivitedir. Koşmak vücutta adrenalin hormonunu hareket ettirir. Bu da kan şekerinin düşmesine sebebiyet verir ve asidik ortam yaratır. Yürümeye ile kıyaslandığında koşu için çok daha fazla oksijene ihtiyaç vardır. Herhangi biri sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve form bulmak istediğinde yürüyüş onun için daha doğru bir seçim olacaktır.

Ağrıları azaltır, yaratıcı düşünmeyi yükseltir

Yürümek; uykusuzluğu azaltır, sindirimi kolaylaştırır, kan basıncını düzenler, yorgunluk hissini engeller, solunum kapasitesini arttırır, kemiklerin sertleşmesini ve kuvvetlenmesini sağlar. Vücutta doğal keyif verici hormonların (Endorfin) salınımı sağlanır. Eklem ve kasların esnekliğini arttırarak, bel ve boyun ağrılarını hafifletir. Beyine oksijen sağlanmasını arttırarak, zihinsel keskinlik ve yaratıcı düşünme potansiyelini yükseltir. HDL/LDL (İyi huylu-kötü huylu kolesterol) dengesini düzenler. Kan yağlarının (Trigliserid) düzeyini düşürür. Vücutta biriken zararlı maddelerin vücuttan tahliyesini hızlandırır.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla