Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / “Kötü Aslında İyidir”

“Kötü Aslında İyidir”

Paylaş

Bu söylem; Pollyanna’cılık değil başarıya ulaşmanın yolunu gösteren yaşamsal bir gerçek. Başınıza kötü bir olay geldiğinde yıkılmadan önce sakin olun ve yeniden düşünün. Belki ileriki dönemde daha iyi bir plan karşınıza çıkacaktır. Kötü aslında iyi şeyleri beraberinde getirecektir.

Dr. Turhan Güldaş

Kişisel Gelişim Uzmanı

İş, kariyer, ikili ilişkiler, evliliklerin sonlanması derken hayatın ters giden yönleri insanları olumsuz etkiliyor hatta travmalara yol açıyor. Ama hayatta kötü görünen olayların aslında iyi neticelenebildiğini görmek gerek. Başımıza gelen bazı kötü olayların sonradan farklı sonuçlar doğurduğunu ve iyi yönde geliştiğini görürüz. Kötü aslında iyidir. İnsanlar gelişim sağlamak veya başarılı olabilmek için mutlaka engellerden atlamak zorundadır. Bu engelleri kötü olarak değerlendirmeden önce evrene biraz zaman tanıyın.

Önyargıyla Karar Vermeyin, Bekleyin ve Sabırlı Olun

Küçük bir kasabada çok büyük bir tekstil firmamız vardı. Ailecek bütün yatırımlarımız o tekstil firmasındaydı. Hayatım da bu çerçevede şekilleniyor ve şekillenecekti. Bir gün bir yangın çıktı ve her şeyi kaybettik. Bu kötü değil mi? Ama ben 3-4 yıl sonra şunu dedim, iyi ki o başımıza gelmişti. Çünkü o olay olmasaydı, o kasabayı terk etmeyecektik, İstanbul’a gelmeyecektik, ben üniversiteyi okumayacaktım, hayatım değişmeyecekti. Yine böyle problemler yurtdışına gitmeme neden oldu. Şunu anladım ki; hayatımdaki çok kötü diye gördüğüm olaylar, aslında benim sıçrama yapmam içindi. Onun için herkese öneriyorum; kötü bir olay başınıza geldiğinde hemen önyargıyla karar vermeyin, bekleyin, sabırlı olun. Göreceksiniz ki o kötünün yüzde 90’ı sizin gelişmeniz içindir yani iyidir.

Başarıya Giden Yol Engellerle Doludur

İkili ilişkilerden örnek vermek gerekirse, ayrılan çiftler dünyanın sonu gelmişçesine üzüntüye boğulur. Belki evrenin sizin için daha iyi bir planı var. Siz neden o planı engelliyorsunuz? Siz bu ilişkide bir gelecek görmüyorsanız ve o ilişkiniz bitmişse, evren size daha iyi bir gelecek hazırlıyorsa, daha iyi bir kişiyle tanışma fırsatı yaratacaksa neden o şansı kullanmayasınız? Bekleyin ve saygı duyun. Saygı duyduğunuz zaman, inanın belki 1-2 yıl sonra, ‘ben iyi ki o ilişkiyi bitirdim, şimdi beni daha iyi anlayan, daha mutlu olduğum bir insanla karşılaştım’ diyebilirsiniz. Ama bunun için biraz evrene zaman tanıyın. Kötü aslında iyidir.

  • Başarıya Giden Yolu Gösterir: İnsanlar gelişim sağlamak veya başarılı olabilmek için mutlaka engellerden atlamak zorundadır. Başarısızlık başarılı olmanın habercisidir. İnsanlar başlarına kötü bir şey geldiğinde, hayatta başarısız olduklarını düşünürler. Ancak bu kötüler iyilerin göstergesidir. Hiçbir zaman rahat bir başarı olmaz, olsa da süreklilik sağlamaz. Madalya almış veya başarıyı yakalamış sporcuları örnek alın: Çok zorlu antrenmanlar yaparlar, düzenli bir hayat yaşarlar, beslenmeden ruhsal yaşamlarına kadar her yönden çalışırlar. Böyle bir hayat kolay değildir ancak başarıya ulaşmak da kolay olmaz. Çoğu insan buna kötü diyebilir. Başarı rahatla gelmez. Başarısızlık dünyanın sonu değildir aksine dünyanın en başarılı insanları defalarca başarısızlığa uğramış ve hata yapmış insanlardır. Örneğin Edison dünyada en fazla patenti olan kişidir. Edison bir soya fasulyesinden kauçuk üretebilmek için 10 bin tane deney yapmıştır. 10 bin tane başarısızlığa imza atan kişi dünyada en çok patente sahip olan kişidir. Başarısız ol, tekrar dene, başarısız ol, tekrar dene bu zincir bir noktada kırılır ve başarı ortaya çıkar.
  • Pozitif Düşünmeyi Öğretir: İnsanlar kötü bir olay yaşadıklarında bunu kaldıramayacaklarını düşünür. Ama sonradan, 1-2 yıl sonra o olayın, hayırlı bir şekle dönüştüğünü görürler. Bunu fark ettiğinde ancak o kötü olay yaşandığında pozitif düşünerek sabırlı olmanın önemini öğrenir. Belki de o işi kaybetmenizin daha iyi bir iş bulacağınız içindir… Her kötü gibi görünen olayın ardını sabırla beklemek gerektiğinin farkına varırlar.
  • Güç Kazandırır ve Gelişmeyi Sağlar: Kötü olaylar insanların hayatlarında geri gitmesine neden olabilir. Ancak bu engeller, sizin ilerlemeniz içindir, sizin gelişiminizi sağlar. Örneğin atletler, uzun atlamacılar, yüksek atlamacılar yerinden mi atlıyor? Geri geri gidip hız alıyor, koşuyor ve ondan sonra sıçrayıp, en yükseğe yükselebiliyorlar. Demek ki gerilememiz, kötü gibi görünen olayları yaşamamız bizi geriye itmiyor, bize güç kazandırıyor. Ve biz daha ileriye, daha yükseğe çok daha hızlı ilerliyoruz, atlıyoruz.
  • Motive Eder: Atletizmde uzun atlama için sporcunun önce geri geri gitmesi gerekir. Bu başarısızlığın güç kazanmak için kullanılmasını sembolize edebilir. Atletler güç kazanmak, hırslanmak ve enerjilerini doğru yönlendirmek için geri geri giderler sonrasında hızlanarak en uzağa sıçramaya çalışır. Bu betimleme ile başarısızlıkların motive edici gücünden yararlanmanın başarının anahtarı olduğunu görmek mümkündür. Başarısızlık insanın inancını kırmamalı, hayata küsmesine neden olmamalıdır. Aksine başarı için elde edilen deneyimlerden dolayı daha hırslı ve motive olmuş olmasını sağlamalıdır.
  • Farklı Amaçlar Kazandırır: Başımıza kötü şeyler geldiğinde farklı amaçlara yönelmek gerekir. Çünkü hayatın anlamını yeniden kazandırmak için insanın motive olacağı amaçlara, hayata bağlanmasını sağlayacak hedeflere ihtiyacı vardır. İnsanın yataktan çıkmasını ve hayattan zevk almasını sağlayacak amaçlara ihtiyaca vardır. Bu amaçlarla yeniden hayata bağlanır. Başarısızlık insanın inancını kırmamalı, hayata küsmesine neden olmamalıdır. Aksine başarı için elde edilen deneyimlerden dolayı daha hırslı ve motive olmuş olmasını sağlamalıdır. Hayatın anlamını yeniden kazandırmak için insanın motive olacağı amaçlara, hayata bağlanmasını sağlayacak hedeflere ihtiyacı vardır. İnsanın yataktan çıkmasını ve hayattan zevk almasını sağlayacak amaçlara ihtiyaca vardır. Bu amaçlarla yeniden hayata bağlanır.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*