Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Kronik Ağrılarınızı Hafifletebilirsiniz!

Kronik Ağrılarınızı Hafifletebilirsiniz!

Paylaş

kronik-agrilarinizi-hafifletebilirsinizKronik ağrıdan kurtulmanız zor olsa da hafifletmek için yapabilecekleriniz…

Prof. Dr. Lütfiye Müslümanoğlu

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Egzersiz Yapmaya Başlayın

Hafif egzersizler mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin salgılamanıza, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan beyin kimyasallarının harekete geçmesine neden olur. Hekiminize kolaylıkla yapabileceğiniz aerobik, güçlendirme veya germe egzersizlerini sorun. Ayrıca derin nefes alma ve meditasyon gibi stres yönetim teknikleri vücudunuzun rahatlamasını sağlayarak ağrınızı azaltır.

Alkolden Uzak Durun

İhtiyacınız olan iyi bir gece uykusu için kendinizi yatıştırmak amacıyla alkol almayı tercih ediyorsanız yanlış bir adım atmış olursunuz. Alkol uyumanıza yardımcı olsa da önemli olan REM uykunuzu sağlıklı almanızı engeller hatta sizi uyandırır. Sonuç daha az dinlendiğiniz bir gece olarak size döner.

Ağrıdan Kurtulmak İstiyorsanız Sigarayı Bırakın

Bazı insanlar geçici rahatlama ve stresi azaltmak için sigaraya sarılabilir. Geçici bir çözüm gibi görünse de sigara uzun vadede dolaşımı kötüleştirerek dejeneratif disk problemleri, özellikle bel ağrısına yol açabilir. Bu nedenle hekiminize başvurarak sigarayı bırakmak sizin için daha doğru bir tercih olacaktır.

Canınızın İstediğini Değil; Vücudunuzun İstediğini Yiyin

Eğer kronik ağrı ile yaşıyorsanız vücudunuzun en çok ihtiyaç duyduğu iyi dengelenmiş, güçlü bir diyettir. Doğru beslenme iyileştirir, kan şekeri düzeyini kontrol altında tutar, kilo korumaya yardımcı olur, kalp hastalığı riskini azaltır ve sindirime yardımcı olur. Kepekli tahıllar, taze sebze ve meyveler ve az yağlı proteinlerden oluşan bir beslenme programı oluşturun.

Ağrınızın Şiddetini Not Alın.

Ağrınızın şiddetini her gün kayıt edin. O gün ve sonraki gün neler yaptığınızı ve yaptıklarınızdan sonra ne hissettiğinizi de not alın ve bunları hekiminizle paylaşın.

Kendinize Rahatlamak İçin Zaman Ayırın Ve Sınırlarınızı Belirleyin.

Duygusal ve fiziksel sağlık bakımınızı ve acınızı daha iyi yönetmenin elinizde olduğunu unutmayın. Hayır demeyi öğrenin. Size iyi gelen ortamlara daha çok girin. Size iyi gelen insanlarla daha çok zaman geçirin.

Kullandığınız İlaçları Tanıyın

Ağrınızı kesmek için kullandığınız ilaçların yan etkilerini ve nelere neden olabileceğini öğrenin. Sonra da diğer tedavi seçenekleri konusunda kendinizi eğitin. Hedefiniz olan normal bir ruh hali ve aktivite düzeyine ulaşamıyorsanız hekiminizle görüşerek ilacınızı değiştirebilirsiniz.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*