Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Kronik Böbrek Yetmezliğinin Nedeni; Diyabet

Kronik Böbrek Yetmezliğinin Nedeni; Diyabet

Paylaş

Böbrek yetmezliği erken dönemde saptandığında birtakım tedaviler ile önlenebiliyor ya da ilerlemesi yavaşlatılabiliyor. Ancak ideal olanın, her diyabetik hastanın kan şekerini ve kan basıncını normal sınırlarda tutarak böbrek hasarı olasılığını minimuma indirilmesi gerekir.

Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu
İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı

Böbreklerin mükemmel çalışan bir süzme sistemidir. Böbreklerin metabolizmamızdaki atıkların vücuttan atılması kadar kan basıncının düzenlemesi gibi daha birçok önemli görevleri vardır.

“Diyabete bağlı olarak, böbreklerde oluşan hasarlanma “Diyabetik nefropati” olarak adlandırılır. Bu durum idrarda albumin-protein varlığı, böbreklerin süzme hızında (GFR) ilerleyici şekilde azalma (böbrek yetmezliği) ve kan basıncı yüksekliği ile kendisini gösterir.”

Böbrek dokusunda diyabete bağlı hasar oluşup oluşmadığının anlaşılabilmesi için “Mikroalbuminüri” adı verilen idrar testi ile protein kaçağı aranır eğer önlem alınmazsa bu protein kaçağı daha da artarak, makroalbuminüri veya aşikar proteinüri adı verilen geri dönüşümü olmayan ve ilerleyici böbrek hasarına kadar gider.

Tanı ile birlikte böbrek hasarına da bakılmalı
Tip 1 diyabet (insüline bağımlı diyabet) tanısı olan hastalarda genellikle, ilk beş yılda böbreklerde herhangi bir sorun görülmediği için eğer bilinen bir böbrek hastalığı yoksa, mikroalbuminüri ve diğer böbrek işlevleri ile ilgili testlerin, hastalığın beşinci yılından itibaren düzenli olarak yapılmalıdır. Buna karşın Tip 2 diyabet hastalarında, hastalığın tanısı konduğu anda böbreklerde hasar olup olmadığının araştırılması gerekir, çünkü Tip 2 diyabetin belirgin hale gelmeden önce de böbrek hasarına neden olabilir.

Kimler risk altında?
• Özellikle kan şekerinin yüksek olması
• Kan basıncının yüksek seyretmesi
• Sigara içilmesi
• Şişmanlık
• Diyabetin erken yaşlarda ortaya çıkması
• Genetik yatkınlık gibi…
etkenlerin varlığında diyabetik nefropati gelişme olasılığı daha yüksek oluyor.

Hastalığın belirtileri neler?
İlerleyen dönemde vücutta şişmeler, kan basıncının sürekli yüksek seyretmesi gibi belirtilere ek olarak; böbreklerin süzme işlevlerinin giderek bozulması ve azotlu atık maddelerin vücuttaki birikimine bağlı olarak halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kilo kaybı, uyku düzeninde bozulmalar ve kaşıntı gibi yakınmaların oluşabilir.

Tedavinin başarısı için hastanın bilinçli olması gerekiyor
İ;deal olan, her diyabetik hastanın kan şekerinin ve kan basıncının normal sınırlarda tutularak nefropati olasılığının minimuma indirilmesidir.

Ayrıca böbrek yetmezliği gelişmiş olan hastalarda böbrek üzerinde olumsuz etki oluşturabilecek diğer faktörler konusunda da dikkatli olunması gerekir. “Örneğin hekim reçetesi olmaksızın gelişi güzel ağrı kesici ilaçların ve antibiyotiklerin kullanılması ya da diyabet hastalarında böbrek işlevleri dikkate alınmadan damardan ilaç verilerek radyolojik incelemelerin yapılması böbrekler üzerinde ek bir travma oluşturabiliyor.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla