Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Meme Kanserinden Korunun

Meme Kanserinden Korunun

Paylaş

Prof. Dr. Metin ÇakmakcıMeme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri. Ancak pek çok kanser türünde olduğu gibi özellikle de meme kanserinde erken tanı ve tedavi hayat kurtarıyor.

Prof. Dr. Metin Çakmakçı
Genel Cerrahi Uzmanı

Meme kanserine erken tanı konabilmesi için 40 yaşından sonra her kadının düzenli olarak mammografi çektirmesi gerekir.

Meme kanseri riski yaş ile birlikte artıyor. Kadınların kendilerini muayene etmeleri ve memede ya da koltuk altında herhangi bir kitle hissettiklerinde hemen hekime başvurmaları gerekiyor.

Meme başından gelen kanlı akıntı, ileri evrelerde portakal kabuğu gibi deride ödem, meme derisinin içeriye doğru çekilmesi gibi belirtilerin görülebildiğini söyleyen. Önemli olan ise hiçbir şikayet ve belirti olmadan tarama testlerinde kanseri daha çok küçükken yakalayabilmektir.

Her kadının 40 yaşından sonra düzenli olarak mammografi çektirmesi gerekir. Mammografinin tümörleri görme oranının yaklaşık yüzde 85 olduğunu söyleyebiliriz. Gerek duyulduğunda daha ileri bir tarama yöntemi olan MR’a da başvurulabilir. Erken tanı için anne ya da teyze gibi yakınlarında meme kanserine rastlanan kişilerin hekim kontrolüne daha sık gitmeleri gerekir.

Meme kanseri, deri kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen kanser türü. Kansere bağlı ölüm nedenlerine bakıldığında akciğerden sonra ikinci sırada kadınlarda meme kanseri geliyor. Yeni doğmuş bir kız çocuğunun ömrü boyunca meme kanserine yakalanma riski yüzde 13 gibi yüksek bir oranı teşkil ediyor.

Meme kanserinin tedavisinde ise cerrahi, ilaç tedavisi (kemoterapi  ile hormonal tedavi) ve radyoterapi gibi seçenekler kullanılıyor. Dünya onkologları, tedavide daha iyi sonuçlar alabilmek için araştırmalarını sürdürüyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*