Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Ne Kadar Yediğimi Kontrol Edemiyorum

Ne Kadar Yediğimi Kontrol Edemiyorum

Paylaş

yemek Ne kadar yediğimi kontrol etmem için neler yapmak gerekir? Nasıl bir strateji izlemem gerekir? Tüm bunlarla baş edebilmek için nasıl bir yol izlemem gerekir?

Uzm. Klinik Psikolog
Banu Akman Şahin

Birçok insan için sağlıklı kiloya ulaşmak ve onu korumak az ve düzenli yemeyi öğrenmekle eş değerdir.

“Ne kadar yediğimi kontrol edemiyorum” yazısında problemin önemli bir parçası olarak insanların bir porsiyonun ne içerdiği ile ilgili gerçekçi bir fikrin sahibi olmadıkları ifade edilir.

Miktarı fazla öğünler, restoranlardaki menülerde büyük seçimler, açık büfeler gibi oldukça cömert yiyecek ve içecekler son yıllarda normal gibi düşünülmeye başlandığını belirti.

“Çocukluk dönemimizde öğrendiğimiz ‘ikinci tabağı almakta sorun yoktur, tabaktakilerin hepsinin bitmesi gerekir, tatlı bir öğünün tamamlayıcısıdır’ gibi birtakım yeme alışkanlıkları da zor terk edilir.”

İşte size ince ve detaylı püf noktalar.

Bedeninizi tok hissetmek konusunda eğitebilirsiniz. Nasıl daha çoğuna alıştırabildiyseniz, az yemekle de tok hissettirme konusunda eğitebilirsiniz. Servis kâselerin masanın üstüne koymak yerine yemeklerinizi tabaklara yerleştirerek servis edin. Bu size ikinci bir porsiyonu almadan önce düşünmeniz konusunda yardımcı olabilir. Daha küçük bir tabak ya da kâse kullanmayı deneyerek az yemeğin çok görünmesini sağlayabilirsiniz. Yavaş yiyip ve her bir parçanın tadına varmaya çalışın. Çünkü beyniniz hızlı yediğinizde çok geç olana ve siz çok fazla yiyene kadar tok olduğu sinyalini yani ‘doydum’ sinyalini alamaz. Sağlıklı ve düşük kalorili yiyecekleri öncelikli olarak tercih edin. Bu yiyeceklerden kalori tüketimini düşünmeden büyük porsiyonlar kullanabilirsiniz. Yemek yerken yemeğinize ve size eşlik eden kişiye odaklanın. Yemek yerken tv seyretmek, kitap okumak ya da çalışmak sizin dikkatinizi dağıtabilir. Farkına varmadan istediğinizden fazla yemiş olursunuz. Tok hissettiğiniz anda hemen yemeği bırakın. Tabağınızı temizlemek zorunda olduğunuzu hissetmeyin. Evinizin bir bölümünü yemek için ayırın. Örneğin mutfak masası gibi. Böylece öğünlerinizi oturarak yemiş olursunuz. Tabağınızdaki her şeyi bitirdikten sonra hala açsanız taze sebze gibi düşük kalorili şeyler atıştırın.


 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*