Anasayfa / Obezite Basit Bir Şişmanlık mı?

Obezite Basit Bir Şişmanlık mı?

Paylaş


Obezitenin kadınlar arasında yüzde 44’e erkeklerde ise yüzde 25’e dayandığı obezitenin basit bir şişmanlık ve kozmetik sorun olmaktan çok daha fazlasıdır.

Uzm.  Dr. Halil Kutlu Erol

 

Erkeklerde elma tipi, kadınlarda armut tipi obezite görülüyor

Kalp damar, safra kesesi, eklem hastalıkları gibi hastalıkları tetikleyen obezitenin kanserle de direkt ilişkilidir. Kadınlarda daha çok kalça bölgesinin genişliği yani armut tipi dediğimiz obezite görülürken erkeklerde elma tipi dediğimiz bel çevresi genişliği görülüyor. Kişinin kilo vererek normal sağlığına kavuşmasını sağlamak obezite cerrahisi ile mümkün oluyor. Laparoskopik cerrahilerle yapılan obezite tedavilerinde amaç, mide hacmini küçültmek.

Endoskopik obezite cerrahisinde iyileşme süresi sadece birkaç saat

Sadece küçük kesilerden yapılan laparoskopikya da endoskopik cerrahilerle hastalara daha konforlu bir iyileşme dönemi sunuluyor. Endoskopi ile yapılan yatış gerektirmeyen mide balonu uygulamasında midenin içine bir hortum yardımıyla girerek, mideye ayarlanabilir bir balon yerleştiriyoruz ve mide hacmini küçültüyoruz. Kişitokluk hissi duyarak öğünlerini küçültüyor. Bu sayede fazla kilosunun yüzde 60 ila 80’inini kaybediyor. Laparoskopik yöntemlerde de amaç mideyi küçülterek tokluk hissini çabuk yakalamak oluyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*