Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Organikle Gelen Sağlık

Organikle Gelen Sağlık

Paylaş

Organikle Gelen SağlıkOrganik daha sağlıklı bir yaşam stili tercih ettiniz… Organik yiyecekler tüketiyor, egzersiz yapıyorsunuz. Şimdi sıra; yaşamımızın üçte birini geçirdiğiniz yatak odanızı mümkün olabilecek en sağlıklı şekilde yenilemekte.

Organik bir yatak odası oluşturabilmek için öncelikle ev tozu, polen, küf, bakteri, virus, uçucu organic bileşikler (VOCs – en önemli kaynalları dekorasyon ve inşaatta kullanılan malzemeler)gibi ev içi hava ortamında bulunarak uyku bozukluklarına ve uzun dönem sağlık sorunlarına yol açan alerjen faktörlere konsantre olunmalı.

Bu amaçla üç önemli strateji izlenmesini tavsiye ediyoruz:

Hava kirliliğine neden olan kaynakları control ederek evinizin gerektiği kadar havalandırıldığından emin olun Kimyasal işlem görerek elde edilmiş ürünler yerine doğal, organik malzemelerden üretilmiş tekstil ürünlerini tercih edin İçerideki havayı daima temiz tutun

Evinizdeki doğal, organik bir ortam oluşturmaya öncelikle sağlıklı bir uyku düzeni için yatak odanızla başlayın…

*Eski yataklarınızdan, size ne kadar mal olduğuna veya istediğiniz dekoratif özelliklerde yenisini bulup bulamayacağınıza bakmaksızın kurtulun. Şiltelerin içindeki sünger dolgu, petrokimyasal maddeler bulunduruyor olabilir. Neredeyse ömrünüzün üçte birini üzerinde geçirdiğiniz şiltelerin mümkün olduğunca erken değiştirilmesi  çok büyük önem taşıyor. Eğer kimyasallara karşı hassasiyetiniz varsa – özellikle lateks malzemelere – doğal veya organik pamuk yatak tercih etmelisiniz.

* Şuan için yatağınızı yenileyecek ekonomik durumunuz yoksa… Organik pamuk malzemeden yapılmış yeni yastık ve yatak kılıfları edinin. Bu yöntem eski şiltenizde mevcut olabilecek alerjenlere karşı tam anlamıyla bir koruma sağlayamasa da, en azından araya mesafe koymuş olduğunuzu bilmek sizi bir nebze rahatlatacaktır. Yapılan araştırmalar  şilte veya yastık kılıflarının ekzemaya karşı koruyucu etkisi olduğunu ortaya koyuyor.

* Renkli – baskılı kimyasal işlem görmüş yatak takımlarınızı tamamen doğal veya organik liflerden imal edilen ürünlerle değiştirin. Tüm kumaşlar aksi belirtilmediği sürece kimyasal maddeler kullanılan işlemlere tabi tutulur.

* Aynı zamnda yorgan, battanite, nevresim ve de yastıklarınızın işlem görmemiş, organik pamuk veya yün malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edin. Günümüzde artık organik pamukta parlak, göz alıcı renk seçenekleri sunuluyor.

* Hava filtresi edinin. Aldığınız ürünün ‘’Yüksek partikül tutucu etkinlik’’te ve 3 micron veya daha büyük ebattaki zerrecikleri yüzde 99.97 oranında elimine edebilen iyi bir filtreye sahip olmasına dikkat edin.

*Eski halı ve döşemelerinizden kurtulun. Eskiyen halı ya da kilimler ev tozları için mükemmel üreme alanlarıdır… Zemini seramik fayans, toksik cilalı işlem görmemiş tahta – parke döşeme yada linolyum malzeme ile değiştirin.

* Basılı, renkli vs. işlem görmüş tül perdelerinizden kurtulun. Bunun yerine ahşap malzemeden yapılmış panjur, jaluzi ya da organic lif bazlı kumaşlardan üretilmiş güneşlikler tercih edin.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*