Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Orta Yaşa Ağız Sağlığı Tavsiyeleri

Orta Yaşa Ağız Sağlığı Tavsiyeleri

Paylaş

Orta-Yasa-Agiz-Sagligi- TavsiyeleriYaş almaya bağlı gelişen diş eti çekilmesi ve artan protez kullanımı 60 yaş ve üzeri kişilerde ağız sağlığını korumayı güçleştirir.

Prof. Dr. Serhat Yalçın

Ağız Sağlığı ve Diş Hastalıkları Uzmanı

Yaş ilerledikçe diş eti çekilmeleri yaşlanma oranı artar. Dişlerin kökleri açığa çıkar. Bu köklerin üzerini kaplayan mine tabakası olmadığı için açığa çıkan kök yüzeyleri çürük oluşmasına daha yatkındır. 60 yaş üzeri kişilerin bu nedenlerle daha çok bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Dil Kanserine Dikkat!

Dişeti çekilmelerine bağlı kök çürükleri dikkat edilmediği için sıklıkla görülmektedir. Dişlerde ağrı, hassasiyet, çürük, diş eti hastalıkları, diş etinde kızarıklık, kanama gibi belirtiler daha ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

İleri yaşlardaki insanlarda protez kullanımı yoğun olduğunu için protez temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Ağız kanseri görülme olasılığına da ileri yaşlarda dikkat edilmesi gerekir. Kötü dolgu, kırık protez, sigara gibi kötü alışkanlıklar ağız ve dil kanserine neden olabilir.

Alzheimer ve Demans Hastalarında Önce Dişler Tedavi Edilmeli

Bu hastalıklar ilerledikten sonra diş tedavileri güçleşir. Alzheimer ve Demans hastalarına günlük bakımlarına destek veren yakınları diş sağlığı ve ağız hijyenini de önemsemelidir. Dişinde çürük olan ya da dişinde ağrısı olan hastalar normalden daha agresif davranabilir. Bu tür hastalarda henüz teşhis aşamasında ilk iş olarak diş sağlığının kontrol altında tutulmasında çok önemlidir.

Bebeklikten Yaşlılığa Kadar Ağız Sağlığı İlk Sırada Olmalı

Ağız ve diş sağlığı bebeklikten yaşlılık evresine kadar her zaman listemizin ilk sırasında olmalıdır. Ruh sağlığından, toplumda kabul görüşümüze, iş hayatımızdaki başarımıza kadar pek çok konuda diş sağlığı temel unsur olarak karşımıza çıkar. Yaşlılık yıllarına gelince daha az sosyalleşen insanlar diş sağlığını ihmal edebiliyor. Halbuki yaşam kalitesini yükseltmek için yaş almış insanlar ağız sağlığına daha çok vakit ayırmalıdır. Bu sayede çocuklarına ve torunlarına da iyi örnek olurlar.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla