Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Parmakların Sihirli Gücü: Masaj

Parmakların Sihirli Gücü: Masaj

Paylaş

Parmakların Sihirli Gücü: MasajMasaj hasta veya yorgun bir organın sağlıklı haline dönmesi için organizmanın deri üzerine tetkik edilen sistemli ve belirli mekanik enerjiyle derinlerde anatomik, fizyolojik ve fonksiyonel en yüksek tesirin meydana getirilmesidir.

Hafize Dinç
Manuel Terapist

Masajın en önde gelen etkisi kas tonusu üzerindedir. Artmış kas tonusunun düzenlenmesiyle kasın daha kuvvetle kasılması sağlanabilir ve yorulması önlenebilir. Masajın amacı kondisyonel düzeyde daha üst seviyeye ulaşabilmek ve gevşeme sağlayarak performansı arttırmaktır.

Masaj sonucunda ortaya çıkan etkiler zincirleme reaksiyon olarak düşünülebilir. Bu zincir reaksiyonunda kan dolaşımı artışı şekline ortaya çıkan ilk etki daha iyi hücre beslenmesi ve daha çabuk toparlanma gibi ikincil etkilere yol açar. Yine kan dolaşımı artışı metabolitlerin uzaklaştırılması, ödemin azaltılması, mikrotravmaların onarımı gibi ikincil etkileri doğurur bu da performans potansiyeli artırır. Masajla birlikte bağ dokuda elastikiyet gelişince eklem hareket açıklığı, güç artar. Masajla gelişen psikolojik rahatlama ruhsal gerginliği giderir ve daha iyi performansı beraberinde getirir, bununla birlikte konsantrasyonun artmasını sağlar.

Masajın uygulama alanı deri ve deri altındaki kaslardır. Bu dokulardaki etki hem masajın yapıldığı yerde gözükür, hem de sinir sistemi ve vücut sıvıları aracılığı ile vücudun bölgelerine dağılır.

Masajın en önemli birincil etkisi kas tonusu üzerindeki etkisidir. Bu, genel gevşemeyi sağlar. Ayrıca masajla kas ve bağ dokunun fonksiyonel ayrılması sağlanır, yapışıklıklar giderilir, dayanıklı ve hareketli doku oluşumu sağlanır.

Vücutta en yaygın doku bağ dokusudur. Vücudun hareketinde çok önemli etkisi vardır. Kronik stres ve uzun süreli hareketsizlikte bağ doku sertleşir ve kalınlaşır, hareket genişliğini yitirir. Masaj bu durumu gidermek için idealdir. Bası, germe ve friksiyonla ısı yayılır ve dokunun enerji düzeyi artar. Bu şekilde sıvıların hareketi hızlanır.

Vücut besleyici elementleri koruyamadığı ve devamlı kasılma yoluyla kastan atık ürünleri uzaklaştıramadığı zaman enerji tükenir ve kas yorulur. Kas spazmı, yetersiz toparlanma ya da kronik strese yanıt olarak ortaya çıkabilir. Masaj ile bu sorunlar ortadan kaldırılabilir. Ayrıca dokunun kansız kalmasından kaynaklanan ağrıların giderilmesinde de masaj etkin bir yöntemdir.

Kişinin beklenti ve gereksinimlerine bağlı olarak masaj sırasında kullanılacak yağlar masaj teknikleriyle birleştiğinde dinlendirici, konsantrasyon arttırıcı, sakinleştirici, enerji verici, arındırıcı ya da motivasyon arttırıcı olabilir.

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*