Anasayfa / Pırıl Pırıl Saçlar Hayal Değil

Pırıl Pırıl Saçlar Hayal Değil

Paylaş

Kadının en vazgeçilmez aksesuarı saçlarıdır. Bakımlı, canlı, gür ve parlak saçlar her zaman dikkat çeker. Ancak hava kirliliği, fön, uygulanan kimyasal işlemler, yanlış beslenme ve doğru kullanılmayan bakım ürünleri saça mat ve sağlıksız bir görüntü verir. Neyse ki bu halledilemeyecek bir sorun değildir.

Sibel Türk

Birkaç temel noktaya dikkat ederek saçınızı eski parlak ve sağlıklı görünümüne kavuşturabilirsiniz…

Doğru Beslenme:

Saçınızın sağlıkla parlaması ve canlanması için işe doğru beslenerek başlamalısınız. Öncelikle eğer 2 litreden az su içiyorsanız bunu hemen 2 litre dolaylarına çekmelisiniz. Çünkü cildiniz gibi saçınızın da neme dolayısıyla da suya çok ihtiyacı vardır.
Bazı gıdaların saç sağlığı üzerindeki etkileri kanıtlanmıştır. Bunlardan ilki ceviz, badem, fındık gibi yağ bakımından zengin gıdalardır. Bunu zaten pek çoğunuz bilmektesiniz. Ancak evde mayaladığınız yoğurt, brokoli, yumurta ve hindi eti de saçlar için çok faydalıdır. Bu saydığımız besinleri öğünlerinizde bulundurmaya gayret edin.

Kuaförle Araya Mesafe Koyma:

Size kuaföre küsün, bakımsız gezin demiyoruz elbette ancak saçınızı bir gün sarıya, üç gün sonra kızıla, yok olmadı siyaha boyatmak saçınızı çok hırpalar ve sağlığından eder. Eğer beyazınız yoksa mümkün mertebe doğal saç renginizi kullanın, nasılsa beyazlarla tanıştığınızda sık sık boyatmak zorunda kalacaksınız. Her gün fön çektirmek zorunda mısınız bir düşünün… Doğal hali de bir çeşit modeldir ve değişiklik her zaman iyidir. Doğal halini kullanılamayacak kötü buluyorsanız, bandana takmak, toplamak gibi metotlardan da yararlanabilirsiniz. Saç düzleştiricilerin saçınızın parlak kısmına ne kadar zarar verdiğini bilseniz evinize sokmazsınız haberiniz olsun. Peki ya o bukle yapan maşaların zararları… Saymakla bitmez… Siz siz olun çok gerekmedikçe saçlarınızı bu işlemlerle muhatap etmeyin.

Ne Kadar Krem, Ne Zaman Maske:

Saç kremi kullanmama şansınız varsa saçlarınız kendine gelene kadar bir müddet uzak durun. Yok, eğer kremsiz kullanılamayan saçlarınız varsa miktarını azaltın ve sadece saç uçlarına kullanın. Piyasada satılan saç maskelerinin pek çoğu çok fazla kimyasal içeriyor onun yerine doğal malzemelerden yardım alın. Mesela gerçek badem yağı, bal, kaynamış maydanozun suyu, ev yapımı sirke gibi…

Bu Formülü Kesinlikle Deneyin:

1 çay bardağı gerçek zeytinyağının içine 1 fincan balı karıştırın. Ağzı kapalı bir kavanoza koyarak 2-3 gün serin ve karanlık bir ortamda dinlenmeye bırakın. Sonrasında bu karışımı 1-2 gün yıkanmamış saçınıza ve saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Saçlarınızı streç film yarımıyla güzelce sarın ve üzerine ütüyle ısıttığınız bir havlu sarın. 1 saat kadar bekletip saçlarınızı güzelce yıkayın. Bu kürü ayda bir kez yapın ve saçlarınızın nasıl canlanıp pırıl pırıl olduğunu görün.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla