Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Prostat Kanserine Robotik Yöntem

Prostat Kanserine Robotik Yöntem

Paylaş

Prof. Dr. Halim HattatErkeklerin kabusu prostat kanseri tedavisinde yeni ve pratik yöntem; robotik tedavi HIFU. Dünyada ve Türkiye’de uygulanan robotik yöntem sayesinde cumartesi günü uygulamaya alınan hastalar pazartesiye tümörlerini temizletip işlerinin başına dönebiliyor.

Prof. Dr. Halim Hattat

Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen prostat kanseri robotik tedavisi HIFU, düşük komplikasyon riski, gerektiğinde tekrarlanabilmesi, hastanede çok kısa yatma süresi ve bir oturumda etkin tedavi yöntemi olması nedeniyle tercih ediliyor. Dünyada 119 merkezde 10.900’den fazla hastada uygulanan HIFU ile robotik prostat kanseri tedavisinin avantajları:

– Etraftaki organlara hasar vermeden kanser dokusuna müdahale edilebilmesi

– Radyasyonun zararlı etkilerine maruz kalınmaması

– Hastanede kalma süresinin kısa olması

– Spinal anestezi altında, bir oturumda sonuçlandırılması ve gerektiğinde tekrar edilebilmesi

– Eksternal radyoterapi sonrası lokal nükslerin tedavisine olanak tanıması

– Tedavi herhangi bir nedenle tamamlanamazsa diğer alternatif tedavi yöntemlerine geçişi mümkün kılması.

Prostat kanserlerinde uygun hasta açısından en kolay yöntem ısıyla tedavidir. Epidural, spinal ya da hasta çok isterse genel anesteziyle yapılabilen tedavide hastanın belden aşağısı uyuşturulur ve yan pozisyonda ultrasonla prostatın görüntüleri üç boyutlu olarak bilgisayara aktarılır. Bilgisayarda prostat içinde bulunan tümör odakları gayet açık ve sınırları kesin olarak belirlendikten sonra ultrason dalgalarıyla dokuya verilen 80-100 derecelik ısı etkisiyle tümör hücresi imha edilir.

Bu tedavi yöntemi:
– Ameliyat olma riski taşıyan

– Diyabet

– Kalp hastası

– Daha önce prostat kanseri tedavisi görmüş ancak kanseri nükseden

– Teknik anlamda prostatı 40 gramın altında olan

– PSA düzeyi 10 ve altındaki hastalara önerilir.

Hastanın yaşının önemi yoktur. Tümörün bulunduğu bölge bilgisayarla çok iyi tespit edildiği için buradaki damar ve sinirler korunabilir. Bu nedenle iktidarsızlığa neden olma oranı hayli düşüktür. Eğer tümör bütün prostatı içine alıyorsa bir komplikasyon beklenebilir. Hasta bu durumda uygun tedavi programlarıyla iyileştirilebilir ve cinsel fonksiyon bozukluğu genellikle kalıcı olmaz. Hasta normal yaşamına 2-3 gün, cinsel hayatına ise 6 hafta sonra devam edebilir.

Prostat kanseri nedir?
Prostat bezi erkekte mesane çıkışı hizasında bir salgı bezidir. Spermlerin taşınması ve yaşamasını sağlayan sıvıyı üreten prostatın büyüklüğü ve şekli kişiye, özellikle yaşa bağlı olarak değişiklik sergileyebilir. Tüm organlar spesifik görevler için özelleşmiş hücre gruplarından oluşur. Hücreler, kök hücrelerden organın normal fonksiyonu için hangi tür hücre gerekli ise o yönde özelleşerek farklılaşırlar. Hücresel bölünme ve gelişim sürecinde, her normal hücre işlevini yerine getirebilmek için bulunduğu organ tipine göre farklılaşma sergiler. Hücreler belli bir süre sonra işlevlerini tamamlayarak ölürler ve yerlerini yenileri alır. Bu yenilenme süreci ve işleyişi tüm hayat boyunca sürer. Kanserli hücreler normal hücrelere oranla çok daha hızlı çoğalırlar. Bu hızlı çoğalan hücre grubu komşu dokulara doğrudan sıçrayabilir ve organlarda hızlı çoğalmaya devam edebilir. Prostat kanseri tanısı&değerlendirilmesi
Prostat kanserli hastaların yaşamlarını sürdürmeleri bazı faktörlere bağlıdır. Bunlardan en önemlisi erken teşhistir. Kişinin prostat kanseri olabileceğine işaret eden bulguların en önemlilerinden birisi idrara çıkarken zorlanmadır.

Prostat büyümesi üriner semptomlarla şikayete sebep olarak hastanın üroloğa gitmesine neden olur.

Tanıyı koymak için aşağıdaki yöntemlerden biri veya hepsi seçilebilir:
• Biopsi: Prostat doku örnekleri özel- ince bir iğne yardımıyla alınır, genellikle 6 ila 12 örnek kanser oluşumu açısından patoloji laboratuvarında incelenir.

• MRI veya Tomografi:
Kanserin diğer doku ve organlara (lenf nodları, karaciğer vb.) yayılıp yayılmadığını anlamak için vücudun çeşitli görüntüleme sistemleriyle taranmasıdır.

• Kemik Tarama:
Enjeksiyon sonrası kemik metastazlarını tespit amacıyla yapılır. Erken teşhis tedavide en önemli kriterlerden biridir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*