Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Saç Boyaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saç Boyaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş

Saç Boyası Hakkında Bilinmesi GerekenlerSaç boyaları üzerinde yapılan araştırmada uzmanlar tarafından incelenen 55 saç boyasının hepsi için “tavsiye edilmiyor” değerlendirmesi yapıldı.

Tüm örneklerde, kanserojen ve alerjik olan, kısırlığa yol açabilen ve deri tarafından emilen fenildiamin (PDA) gibi aromatik aminlere rastlandı. Özellikle koyu renk saç boyalarının yüksek oranda kanserojen madde içerdiği saptandı.

Saç boyamaya erken yaşta başlanmamalı

Uzmanlar, saç boyamaya ne kadar erken yaşta başlanırsa ve ne kadar uzun süre saçlar boyanırsa, kanser riskinin de bu oranda artığını kaydettiler. Diğer kozmetik ürünlerin aksine saç boyaları, kesin olarak yasaklanmamış ama önerilmeyen tüm boya maddelerini içerebiliyor. Bu sebepten dolayı, insan sağlığına zararlı olma ihtimali yüzünden krem, makyaj malzemesi veya şampuanlarda kullanılması yasak olan maddeler saç boyalarında bulunabiliyor.

Nazi döneminde bile yasaklanan maddeler kullanılıyor

Almanya’da, Nazi döneminde, astım ve alerjiye yol açan ve yasaklanan PDA, 1985 yılında Alman Sağlık Bakanlığı’nın, PDA’nın saç boyaları üzerinden insanda kansere yol açma riskinin düşük olduğu değerlendirmesiyle yeniden kullanılmaya başlanmıştı. Yapılan araştırmada, 1980 yılında yasaklanan 2.4 – Toluylendiamin’in bir türevi olan 2.5 – Toluyendiamin’in PDA’dan daha sık kullanıldığı saptandı. Bu maddenin de alerjilere yol açtığı, bakterilerin genetik yapısını değiştirdiği tahmin ediliyor. İnsan kan hücrelerinin kromozomlarını değiştiren Resorcin’e ise incelenen 55 üründen 49’unda rastlandı.

Saç değil göz boyuyorlar

Bu arada uzmanlar, özellikle reklamlarda üründe bulunmadığı vurgulanan amonyağın insan sağlığı açısından çok daha az zararlı olduğunu bildirdiler. Dünya çapında yapılan bilimsel araştırmalar, kuaförlerin, diğer meslek gruplarına oranla daha sık kansere yakalandığını göstermişti.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*