Anasayfa / Saç Sağlığında Vitaminlerin Önemi

Saç Sağlığında Vitaminlerin Önemi

Paylaş

sac-bakimi-300x267Saç Sağlığında Vitaminlerin Önemi

D vitamini, vücuttaki testosteronun saç gelişimine katkıda bulunmasına yardımcı olur. D vitamini eksikliğinde ise testosteron saçlı deride birikerek DHT (saç dökülmesine neden olan dihdirotestosteron hormonu) ‘ye dönüşür.

Mayo Klinik D vitamini eksikliğinin saç dökülmesinde ve saçların uzamamasında ciddi derecede etkili olduğunu savunan bir çalışma sunuyor. Saç foliküllerinin içerisinde küçük güneş ışığı reseptörleri bulunur.

Bu reseptörler vücuttaki tüm kıl foliküllerinin içerisinde bulunsa da saçlı deride maksimum oranda ve üretkenliktedir. Güneş ışığı bu reseptörler ile buluştuğunda D vitamini bir seri kimyasal reaksiyondan geçer.

D vitamini saçlı deriyi besleyen damarlar vasıtasıyla kan dolaşımına girer ve tüm vücuda yayılır. Günde 15 dakika güneş ışığına maruz kalmak vücudun ihtiyacını karşılar seviyededir.

En güçlü güneş ışığı reseptörleri baş bölgesinde özellikle tepe ve şakak bölgelerindedir. Bu bölgeler saç dökülmesinin ilk gerçekleşmeye başladığı alanlardır.

Mayo Klinik’in sunduğu bir diğer klinik çalışmaya göre saç dökülmesi, güneş ışığı resptörleri yağ ve sebumla tıkalı olan kişilerde güneş ışığının girişini engelleyerek daha fazla olmaktadır.

D vitaminine ilaveten B vitamininin 2 formu olan biotin ve pantotenik asit de saç gelişimi için önemlidir. B vitamini eksikliğinde DHT’nin arttığını açıklayan birçok çalışma mevcuttur.

B vitamini suplementlerinin (B1, B2, B3, B5, B6, B7 (Biotin), B9 ve B12) doktor kontrolünde alınması ve saç dökülmesine olan tedavi edici etkisi uzmanların danışmanlığında düzenlenmelidir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*