Sağlığınızı Check Edin…

Sağlığınızı Check Edin…
REKLAM ALANI

Paylaş

sagliginizi-check-edinUzun ve sağlıklı bir yaşam istiyorsanız hiçbir şikayetiniz olmasa da yılda 1 kez check up yaptırmanız gerekiyor. Koruyucu hekimlik ve modern tıp, kişilerin sağlıklı ve uzun yaşam sürmelerini amaçlar.

Dr. Yavuz Maşrabacı

İç Hastalıkları Uzmanı

Erken Tanısı Yapılabilen Hastalıklar

Hissettiğimiz iyilik halinin devamı için yılda 1 kez check up yaptırmalıyız. Check up ile diabetes mellitus (şeker hastalığı), hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, kolesterol yüksekliği, akciğer hastalıkları, böbrek fonksiyon bozuklukları, karaciğer hastalıkları (karaciğer yağlanması, hepatitler), safra kesesi ve yolları hastalıkları, meme, rahim ağzı, kalın bağırsak, prostat ve mesane kanserlerine erken tanı konabilir.

Kişiye Özel Check Up

Uzman doktorlar tarafından yapılan genel sistemik fizik muayene ile başlayan check up sürecinin kişinin yaşı, cinsiyeti, risk faktörleri ve mesleğine göre değişebilir. Hazır programların yanında kişiye özel check up programlarının da erken tanı ve tedavide önemli bir yeri vardır.

Check Up Öncesi Dikkat Edilecekler Düzenli ilaç kullananların, gebelik şüphesi veya adet döneminde olanların check up öncesi doktoruna bilgi vermesi gerekir. Testlerden en az 10-12 saat önce yemek yemeyi kesin. C vitamini kullanıyorsanız iki gün önceden ara verin. Anemi (kansızlık) nedeniyle aldığınız demir içeren ilaçlar var ise üç gün önceden bırakın. Check up tarihinden iki gün önce başlayarak kırmızı et, brokoli, turp gibi besinler ile aşı miktarda tatlı, alkol ve gaz yapıcı gıdadan uzak durun. Daha önce yapılmış laboratuvar ve radyoloji sonuçlarınızı doktorunuzla paylaşın ve rahat kıyafetler tercih edin.

Check Up Sonrası

Değerlendirmelerden yaşam tarzı değişikliği, uzmanların kontrolünde diet ve egzersiz programı çıkabilir. Gerekirse ilgili bölümlerden konsültasyonlar istenir ve tedavi süreci başlar.

Paylaş

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.