Anasayfa / Ağız ve Diş Sağlığı / Sağlıklı Dişlerin Formülü: Macun, Fırça ve İp

Sağlıklı Dişlerin Formülü: Macun, Fırça ve İp

Paylaş

Ne yazık ki ülkemizde, ağız hijyeni karnemiz kırıklarla dolu. Oysa bilinçli ve etkin bir ağız bakımı hiç de zor değil. Diş fırçası, ipi ve macununu doğru yöntemlerle uygulamayı öğrenirsek sağlıklı dişlere kolayca sahip olabiliriz.

 Doç. Dr. Cem Şahin

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı

Vücut sağlığının bir parçası olan ağız ve diş sağlığı, aynı zamanda toplum sağlığını da etkiler. Toplumun şu anki ağız sağlığı durumu ve yapılması gerekenler:

  • Diş Karnemiz Zayıf: Vücut genel sağlığının bir parçası olan ağız ve diş sağlığı, toplum sağlığını da etkiliyor. Ancak ne yazık ki ağız hijyeni toplumumuzun büyük bir bölümünde ihmal ediliyor.
  • Bilinçli Ağız Bakımı: Ağız ve diş sağlığını idame ettirmenin en iyi yolunun bilinçli ağız bakımı olduğu unutulmamalı. Ağız bakımında esas amaç, diş ve yumuşak dokular üzerindeki eklentileri ortamdan uzaklaştırmak olmalı.
  • Etkin Diş Fırçalama: Fırçalama sonrası aralarda besinler kalması, doğru bir temizlik yapılamadığı anlamına geliyor. Bu nedenle ‘diş fırçalama’ alışkanlığı ifadesinden ziyade, ‘etkin diş fırçalama’ alışkanlığı ifadesini kullanmak gerekiyor.
  • Süpürme Hareketi Yapın: Diş hekimi farklı bir öneride bulunmadıysa, orta sertlikte bir diş fırçası ile diş etinden ağız boşluğuna doğru bir süpürme hareketi yapılmalı. Bu hareket, etkin diş fırçalamanın ilk basamağını büyük ölçüde ortaya çıkarıyor.
  • Diş İpi ve Ara yüz Fırçası: Buna ek olarak günde bir defa diş arayüzlerin diş ipi ile temizlenmesi, ağız ve diş sağlığı için tamamlayıcı bir adım oluyor. Sabit protezi olan hastaların (kron, köprü), ortodontik tedavi görenlerin ve sıkışık diş yapısına sahip olanların; diş ipi kullanımına ilave olarak arayüz fırçaları kullanmaları önerilir.
  • Gerekirse Eğitim Alın: Diş ipi ve arayüz fırçası kullanımında zorluk çekiliyorsa, diş hekimine danışılmalı ve bu uygulamalara ait görsel bir eğitim alınmalı.

Hareketli Protezleri Akşamları Çıkartın!

  • Hareketli protez kullanan hastalar; dişleri ya da kron ve köprüleri için mutlaka “etkin diş fırçalama” alışkanlığı edinmeli ve diş ipi, arayüz fırçaları yöntemlerini uygulamalı. Bunlara ek olarak, akşamları hareketli protezlerini mutlaka çıkartmaları ve sabaha kadar su dolu bir kapta bekletmeleri gerekir. Bu kabın içerisine gün aşırı temizleme tabletleri atılabilir. Ayrıca protezler her yemekten sonra çıkartılarak, aşındırıcı ürünler kullanmadan, akan su altında ayrı bir diş fırçası ile temizlenmeli.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*