Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Sağlıklı Vücudun Görünmez İşçileri

Sağlıklı Vücudun Görünmez İşçileri

Paylaş

metin özata,Sağlıklı Vücudun Görünmez İşçileri,hormonlarımız,hormon,hormonlar,Hormonlar vücudumuzun görünmez işçileri. Küçücük miktarlarda salınmalarına rağmen etkileri çok büyük. Organlarımızın görevlerini yerine getirmesi, metabolizmamızın düzgün işlemesi onların eseri. Hormonlarımız “Sağlıklı Vücudun Görünmez İşçileri”

Prof. Dr. Metin Özata

Gelişme, büyüme, üreme, cinsellik, duygu durumu, adet görme, iştah, sindirim gibi pek çok yaşamsal faaliyet onlar tarafından ayarlanıyor.

‘Su içsem yarıyor’ diyen insanlar haklı olabilir; çünkü bazı hormon bozuklukları kilo almaya yatkın olmamızı sağlıyor. Bazen çok çabuk sinirlenmemiz, bazen de kolumuzu kaldırmaya mecalimizin olmaması hormon dengesizliklerinden kaynaklanabiliyor.

Hormonların özelliklerini, psikolojimizi nasıl etkilediklerini ve cinsel hayatımızda ne kadar önemli bir rol oynadıklarını ayrıntılarıyla inceliyoruz. Hormonların salgılandığı hipotalamus, hipofiz, tiroid, paratiroid, böbreküstü bezi, testis ve yumurtalık (over) bezleri birçok hastalıkla ilişkilendiriliyor.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla