Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Sarışın Olurken, Sağlığınızdan Olmayın…

Sarışın Olurken, Sağlığınızdan Olmayın…

 

Türk kadının sarışın olma merakı aslında saç sağlığı açısından çok tehlikeli. Saç Bakım Uzmanı Selim Coşkun saçın rengini açmak üzere kullanılan kimyasal maddelerin deri ile temas ettiğinde alerji, egzama hatta cilt kanserine gibi çok ciddi hastalıkların oluşmasına zemin hazırladığını söyleyerek, kadınları bu konuda uyardı.

Haber- Röportaj: Nilay Akgün

Türk kadının sarışın olma merakı dikkatli ve bilinçli olunmadığı takdirde başına dert açabilir. Nasıl mı? Saç Bakım Uzmanı Selim Coşkun özellikle yaz aylarında artış gösteren kadınların sarışın olma merakı konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Ülkemizde uygulanan birçok işlemin Avrupa’da yasak olduğunu söyleyen Coşkun sözlerine söyle devam etti;

“Sarışın olurken doğal sarışın olmak gerekir. Yani kadının kendi saç yapısına zarar vermeden saçın rengini açılmalıdır. Kimyasal değerlerini bozmadan sarışın olmak mümkün. Türkiye’de çoğu kadın ‘bebek kumralı’ olmak için çaba harcıyor. Saç rengini açan kimyasal maddeleri sürdürüp, renklerini açtırıyorlar. Açık renk bir saça hangi renk boyayı sürerseniz doğal kumral oluşur. Ama koyu saç için iş biraz daha karmaşıktır. Kimyasal maddenin kesinlikle saç dibine değmemesi gerekir. Ucuz ya da en kaliteli önemli değil bu noktada önemli olan; açıcı nitelikteki kimyasalın cilde değmemesidir. Çünkü kimyasal değerleri çok yüksektir. İnsan öldükten sonra bile saçının yapısı bozulmaz. Ama bu ilaçlar saçı çöpe çevirir. Saçı eritir. Bu kimyasallara dokunduğunuzda elleriniz yanarken, saç diplerinin yanmaması imkânsız. Doğal olarak bu işlem saçı yakar, kırılmasına ve dökülmesine sebep oluyor. Daha da ciddi vakaların oluşmasına bile sebep olabilir. Cilt kanseri, egzama gibi… Bu maddelerin daha dikkatli kullanılması gerek. Kesinlikle saç dibine açıcının değmemesi gerekir. Halk arasında ‘Oryal’ diye bilinen aslında bir markanın açıcı türü de zararlıdır. Tüm açıcıların kademesi vardır.”

İlle de sarışın olmak istiyorsanız…

Saç Bakım Uzmanı Selim Coşkun ille de sarışın olmak isteyen kadınlara şu tavsiyelerde bulunuyor:” Saç dibine dokunmadan saç rengi açılmalıdır. Aksi takdirde zararın dönüşü yok. Saç bilinçsiz açıldığında PH’ı bozulmamalı, yüksek doz kullanılmadan açılabilir. Papatya gibi maddeler saça zarar verebilir. Maddi ve manevi zararın dönüşü yok. Uzman eller yaptığı takdirde öncellikle insan sağlığını düşünmeli ve ‘bebek kumralı ‘olmak için sağlığını tehlikeye atmamalıdır. Şunu unutmamak gerekir ki boyanan her saç deniz- havuz- güneş nedeniyle kızarır.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*