Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Selülitten Kurtulmanın Yolları

Selülitten Kurtulmanın Yolları

Paylaş

Selülitten Kurtulmanın YollarıTıbbi literatürde ‘Hidrolipodistrofi’ olarak tanımlanan ,halk arasında selülit diye bilinen, çoğunlukla portakal kabuğu görünümüyle karakterize olan bölgesel yağ birikimi, yağ hücrelerinin içinde yağ miktarının artması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Dr. Hikmet Gülaçtı
Akapunktur Uzmanı

Bu hücreler ve çevresinde ödem denilen sıvı birikintilerinin kılcal besleyici damarları sıkıştırarak kan akımını azaltırlar. Böylece beslenemeyen hücreler bozularak yukarıdaki deriye asılırlar ve portakal kabuğu görüntüsünü ortaya çıkarırlar. Oluşan bozuk doku ,bazen yumuşak , bazen sert hatta ağrılı dahi olabilir.

Ortaya çıkış sebepleri çoğunlukla kadınlık hormonlarına bağlanır ama başka faktörlerde etkilidir ;

*Kalitesiz beslenme ; fazla tatlı, çikolata tüketimi, unlu ,yağlı gıdalarla beslenme, alkol kullanımı, düzenli olmayan öğünler, fazla miktarda tuz ve kafein alımı (kahve , kola ),az miktarda su içimi,

* Sinirsel gerginlik, sporsuz bir yaşam, sigara içmek, özellikle kabızlık,

* Ergenlik, hamilelik, menapoz gibi hormonal değişiklik dönemleri,

*Kişilerin genetik yapıları, metabolizmaları, doğum kontrol hapları gibi ilaçların kullanımı , zayıflamak amcıylka içilen ilaçlar selülit oluşumunda etkin rol oynar. Bunların yanı sıra aşırı kilo alımı ya da alıp vermeler etkilidir.Tabi sadece kilolu kişilerde değil çok zayıf kadınlarda bile selülit görülebiliyor.

Selülitten Kurtulmak Mümkün Mü?

Yaklaşık 57 yıldır neredeyse bütün dünyada uygulanan ve doğru ellerde olduktan sonra Zarasızlığı kanıtlanmış olan Fransız tedavi yöntemi ‘Mezoterapi’ hem selülit hemde bölgesel zayıflamada hala en etkin tedavi yöntemidir. Hekimin vereceği karara göre haftada bir ya da iki kez uygulanabilen Mezoterapi ‘nin etkisini artıran Vantuz yöntemi (bardak çekme, cupping) ile birlikte uygulanırsa çok daha etkili olur.

Vantuz tedavisi- Gelenksel Çin Tıbbı ‘nın en önemli komponentlerinden birisidir ve Mezoterapi’den önce uygulanır.Bu tedavi bir taraftan lenfatik dolaşımı artırırken ( ki bu toksin atılımı demektir), değer taraftan bölgeye gelen kan akımını hızlandırır.Kanın yeterli miktarda geldiği her vücut bölgesinde sağlık kalitesinde artış olur.Böylece Vantuz tedavisi ve Mezoterapi kombinasyonu ile cerrahi bir işleme gerek kalmadan deforme olmuş vücut , selülitlerden arınır ve yağ girer, sıkılaşır ve çok sıkıntı veren kol sarkmalarının giderilmesi  yavaş yavaş eski hatlarına kavuşur.

Aşırı kilo alımına bağlı özellikle karın bölgesinde oluşan sarkmalara karşı  son zamanlarda değeri yeniden anlaşılan ve hak ettiği yeri tekrar bulan Elektropoliz tedavisi yapılır.

Bu yöntemde sarkmalara neden olan yağların bulunduğu bölgeye çok ince, özel iğneler batırılır ve düşük frekanslı akım verilir.İğneler arasında oluşan elektron akımı, ‘Beta Endorfin’ denilen maddelerin açığa çıkmasına yol açar ve bu maddeler lipoliz yani yağ erimesi yaparak, bu yağ dokusunda küçülmeye dolayısıyla sarkmaların ortadan kalkmasına vesile olur.

Diğer bir yöntem Carbossiterapidir masaj, ultrason dalgaları, uygulanabilir. Vazgeçilmeyecek destekler ise spor, doğru beslenme (özellikle tuzdan fakir, kafeinsiz), bol su içmek, iyi uyku düzeni ve kabızlıktan kurtulmaktır.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla