Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Sert Diyet Saç Döküyor

Sert Diyet Saç Döküyor

Paylaş

İlkbahar aylarında yapılan sert diyet saç dökülmesine neden olur ve saç dökülmesi de kadınların sosyal hayatları ile psikolojilerini olumsuz yönde etkiler. Saç dökülmesinin en önemli sorunlardan biri ‘demir ve D Vitamini eksikliği ya da A vitamini fazlalığı kaynaklı olabilir.

Dr. Esra Kural

Dermatoloji Uzmanı

Saç dökülmesinin tiroid hastalığı başta olmak üzere birçok hormonal sıkıntının ilk göstergesidir. Saç dökülmesi strese yol açarken, stresin kendisin de saçı döken sebeplerden biridir.

Sert Diyetler Saç Döküyor

Zayıflamak için yaptığımız, kısa sürede kilo kaybetmemize yol açan sert diyetler sonucu saç dökülebilir. Bu nedenle de dengeli beslenme saç için çok önemlidir.  Sigara içmek de yine saç sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir sebeptir.

Sık Yıkamak Saç Dökmez

Bilinenin aksine sık yıkama saçları dökmez ve her dökülen saç için de paniklememek gerekir. Günde 100 -150 tel dökülmesi normaldir. Sağlıklı saçlar için doğru şampuan seçimi çok önemlidir. Sık karşılaştığımız sorulardan en önemlisi şampuan seçimidir.

Yağlı saçlar için anyonik gruptan olan lauryl sulfates içeren şampuanlar seçilebilirken, bebekler için gözü yakmayan betaines içeren ampoterik surfaktanların seçilmesi gerekir.

Şampuanın PHI önemli. PH ve kıl şaftında şişme ve kabarıklık oluşturur ve bu da kıl şaftı hasarına yol açar. Alkali PHLI şampuanlar kullanmamaya çalışmalıyız ve kullandığımız şampuanların PHI 5.5’ i geçmemelidir. Şampuanların içeriklerinde pro-vitaminler, vitaminler güneş koruyucular ön plana çıkar ve önemlidir. Hayır bunlar sadece marketing, pazarlama amaçlı ön plana çıkarılan maddelerdir. Şampuanların saçta kalma süresi çok kısa olduğu için vitamin provitaminler güneş koruyucuların etkinlik gösterebilmesi için gerekli sürede temas gerçekleşmediğinden dolayı etkinlikleri de olmaz.

Saç Nemlendiricisi Kullanılmalı

Saç kremi kullanılmaması konusunda yanlış bilgiler dolaşıyor. Saç için en iyi nemlendirici ‘sebum’ adı verilen saçın kendi yağıdır. Üretilen nemlendiricilerde sentetik ve doğal birçok yağ kullanılmaktadır. Bunların başında slikone türevi olan dimeticone gelmektedir. Bunun dışında birçok bitkisel yağ da neşelendiricilere katılmaktadır.

Saç Kırılmalarına Karşı Hindistan Yağı

Hindistan cevizi yağı saç kırılmalarına karşı korur. Günümüzde Argan yağı çok popüler olmakla birlikte henüz bununla ilgili yapılmış bir çalışma yoktur.  Saçımız normalde negatif elektrik yükü ile yüklüdür. Nemlendiriciler ise pozitif yüklüdür. Dolayısıyla saçımızı nötralize eder, bu da elektriklenme dolaşma, kırılma, matlık gibi birçok istenmeyen durumu ortadan kaldırır. Bunun dışında polimerler (polivinilprolidine PVP ), propilen glikol, gliserine, ipek proteini gibi nemlendiricilerde olan maddeler  geçici olsa da kıl şaftını onarma özelliğine sahiptir. Bu nedenle de mutlaka nemlendirici kullanmalıyız.

Saçlarınızı Sıcak Su ile Yıkamayınız

Sıcak su saça ve saç derisine zarar verir. Saçlarımızı ılık su ile yıkayalım. Ilık suyla yıkamanın saçımızı daha parlak gösterdiği tespit edilmiştir. Önce saçlarımızı ılık su ile ıslatalım.  Sonra az miktarda şampuanı, avuç içimize yaydıktan sonra saçın tepe bölgesine uygulamaktan ziyade saçlı deriye eşit bir şekilde dağıtarak saçlarımızı yıkayalım.

Saçlar Islak Taranmamalı

Saçı taramak ve fırçalamak doğru yapılmadığı takdirde saç zarar verir. Metal veya tahta düzensiz dişili taraklardan ziyade plastik yumuşak düzenli dişli taraklar tercih etmeliyiz. Saçı ıslakken taramamalıyız saça zarar verebiliriz.

Doğal Kurutalım

Saçın doğal yoldan kurutulması gerekir. Saç kurutma makinesi kullandığımızda ısı seviyesi orta seviyede olmalıdır. Tek bir bölgeye sürekli uygulamak yerine sürekli hareket ettirilerek 15 cm uzaktan tutulmalıdır. Düzleştirici ve perma yapıcı maşaların da sıcaklığı saca zarar vermektedir. Sıcaklığının 190 derecenin altında olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan saç tokaları, klipsler saç bantları sert ve sıkı bir şekilde bağlandığı zaman saça zarar vererek kopmasına ve kırılmasına neden olmaktadır.

Saça uygulanan şekil verici jöle sprey biryantin gibi ürünlerin içerikleri önemli olmakla birlikte çoğunlukla saça zarar veren ürünler değillerdir. Ancak bazı biryantinler komedojenik adı verilen gözenekleri tıkayan özellikte olup sivilce yapabilmektedir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*