Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Sıcak Havalar… Ramazan… Böbrek Taşı…

Sıcak Havalar… Ramazan… Böbrek Taşı…

Paylaş

Eğer oruç nedeni ile yeterli miktarda sıvı alınmazsa böbrekten süzülen tuzlar çöker ve taş oluşturur. Vücuttaki tuzları atmak için her gün belirli miktarda su gerekir.

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Muammer Kendirci

 

Sıcak havalarda ve ramazanda böbrek taşı şikayeti artıyor…

Yaz aylarında ve ramazanda böbrek taşı düşüren hasta sayısında yüksek oranda artış olur. Son senelerde sıcaklık dereceleri de daha yüksek olduğu için bol su içilmesi konusunda vatandaşların uyarılması gerekir. Oruç sebebiyle yeterli oranda sıvı alınmadığı takdirde, böbrekten süzülen tuzlar çöker ve taş oluşumuna zemin oluşturabilir. Sağlıklı yaşam için vücuttaki tuzların atılması gerekir. Bunun için de her gün belirli miktarda su içmek çok önemlidir. Yaz aylarında yeterli miktarda sıvı alınmaması ve fazla terleme ile çok miktarda su kaybetmenin böbrek taşı riskini arttırır.

Böbrek taşınız varsa…Eğer böbrek taşınız varsa, böbrek ağrılarınız sıcak havalarda ve ramazanda artabilir ve bu sebeple susuz kalmamaya özen gösterilmelidir.

Oruç tutuyorsanız…İftar ile sahur arasında 2 litre su tüketmelisiniz.

Böbrek taşı olanlar süt ve süt ürünleri içeren gıdaları fazla tükettiklerinde ise böbrek kumu dökebilir ve bu böbrek taşına dönüşebilir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*