Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Sıcaklarda “Sıvı” Değil “Su” Tüketin!

Sıcaklarda “Sıvı” Değil “Su” Tüketin!

Son dönemlerde yaşanan aşırı sıcak havalarda vücuttaki su kaybının telafi edilmesi için sıvı tüketiminin üzerinde sıklıkla durulur. Fakat “sıvı” değil, direkt olarak “su” tüketilmesi gerekir.

Doç. Dr. Ayhan Olcay

Kardiyoloji Uzmanı

Son yılların en sıcak yazlarından biri yaşanırken, aşırı sıcak ve nemli havalar, vücutta terleme yoluyla yaşanan sıvı kaybının nasıl telafi edileceğini de gündeme getirir. Sıvı tüketiminin çok büyük önem taşıdığı tartışıladursun, uzmanlar bu havalarda herhangi bir sıvı içecekten çok, özellikle bol miktarda su tüketilmesinin çok daha doğrudur.

Çay, Kahve ve Gazlı İçecek Sıvı Sayılamaz

Bu içeceklerde bol miktarda katkı maddesi ve şeker bulunur. Susuzluk hissini geçici olarak gideriyor olsa da, hem sonrasında daha da fazla susuzluk hissi yaratır, hem de vücudun sıvı ihtiyacını doğru bir şekilde karşılamaz. Dolayısıyla bunları sıvı kategorisinde değerlendirmek pek mümkün değildir. Bu nedenle vücudun yaşadığı sıvı kaybının telafisinin bu tip içeceklerle sağlanması doğru bir davranış değil. Kafeinli içecekler ve özellikle de alkol de vücudun dengesini bozabilir. Bu nedenle sıcaklarda yaşanan sıvı kaybını bilhassa suyla telafi etmek ve günde en az 2,5 ilâ 3 litre su içmek gerekir.

Kronik Hastalığı Olanlar Ne Yapmalı?

Aşırı sıcakların başta kalp, tansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıkları olanlar için büyük tehdit oluşturur. Özellikle pıhtıya bağlı damar tıkanıklığı sorunu yaşayan hastaların daha da dikkatli olması gerekir. Bu sorunu yaşayan hastalar, bilhassa stent, by-pass, anjiyoplasti ve kapakçık ameliyatı gibi müdahaleler geçirmişlerse, genelde kan sulandırıcı ilaçlar kullanırlar. Aşırı sıcak havalar da kanın yoğunlaşmasına neden olur ve pıhtı riskini artırabilir. Bu nedenle bu hastalar aşırı sıcaklarda ilaçlarına büyük özen göstermenin yanında, günlük en az 2,5 ilâ 3 litre su tüketiminde bulunmak durumundalar. Aksi takdirde kalp krizi kaçınılmaz olabilir. Diyabet ve tansiyon gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler de ilaçlarına dikkat etmekten başka, bol miktarda su tüketimini unutmamalı. Bundan başka yine bu dönemde kan şekerini artırabilecek yağlı ve kalorili yiyeceklerden çok, sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*