Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Sigaranın Diş Ve Ağız Sağlığına Zararları

Sigaranın Diş Ve Ağız Sağlığına Zararları

Paylaş

Sigaranın Diş Ve Ağız Sağlığına Zararlarıİçeriğindeki 50’den fazla zararlı madde ve partikülle sigara, insan sağılığını tehdit etmekle birlikte akciğer, kalp-damar, gırtlak hastalıklarına ve ilerlemiş vakalarda kanser oluşumuna sebep olmaktadır.

Dr. Mehmet Ali Özer 
Ortodonti Uzmanı

Dişlerde kalıcı renk değişimi, çürüme, diş eti çekilmesi, taş oluşumu ve ağız kokusunu tetikleyen sigaranın zararlarını en aza indirgemek için düzenli kontrol şart…

Kalp ve kanser hastalarında sigara içme alışkanlığı yüzde 90 gibi yüksek bir orandadır. Konu genel sağlık ve sigaranın ağız -diş sağlığına zararları olduğu için öncelikle sigaranın giriş yolu ağızdaki önemli zararlarını incelemek gerekir.

Sigaranın diş ve ağız sağlığına zararları:

-Dişlerde kalıcı renk değişimleri,

-Diş minesi ve diş etlerindeki kalıcı zararları ve çürümeye uygun yüzeyler oluşturması,

-Sigaranın aşırı sıcaklığı ve yol açtığı zararlar nedeniyle diş etlerini yakması; diş eti çekilmeleri,

-Sigaranın renk değişimi ve tükürükle birleşmesi sonucunda diş taşları oluşumunda aşırı artış,

-Sigaranın sıcaklığı ve içerdiği aşırı zehirli maddelerden dolayı dudak, dil, diş etleri ve damaklarda ilerleyen vakalarda kanser ve daimi yaraların oluşması,

-Ağızdaki dolgu ve porselen gibi yapıların çok daha kısa ömürlü olması,

-Çay ve kahve ile birlikte kullanılması durumunda hastalık riskini artırmasının yanısıra ciddi ağız kokusuna yol açması (Bunun sosyal ilişkilere de zararı sözkonusu olabilir).

Sigaranın ağız ve diş sağlığına vermiş olduğu zararlar 3’er aylık kontroller ile takip edilerek bulgular erken değerlendirilip gerekli tedaviler yapılmalıdır. Ağız ve diş sağılığı üzerinde sayılabilecek pek çok olumsuz etkisi olan sigara tiryakiliğinin gözardı edilemeyecek en büyük kötülüğü, aile ortamında çocukların yanında içildiğinde görülür… Pasif içici konumundaki bu çocukların genel sağlıkları olumsuz etkilenmektedir.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*