Anasayfa / Estetik ve Güzellik / Siyah Maske ‘Karbon Peeling’ ile Gençleşin…

Siyah Maske ‘Karbon Peeling’ ile Gençleşin…

Paylaş

Leke tedavisinde kullanılan, gözenekleri küçülten, cildi aydınlatan ve gençleştiren siyah maske ‘Karbon Peeling’ gençleşmenin yeni sırrı… Ayrıca açık renkli ince tüylerin giderilmesinde etkili bir yöntem olan ‘Karbon Peeling’ 20 dakika gençleşmek isteyenlerin vazgeçilmezi oldu.

Dr. Erçin Özüntürk

Dermatolog

Karbon Peeling lazerle uygulanan gözenekleri küçülten, cildi aydınlatan ve gençleştiren bir tedavi yöntemidir. Cilt yenilemek ve leke tedavisi içinde kullanılan Q-switched Nd: YAG lazer, karbon solüsyonu ile birlikte kullanılmaktadır. Lazer uygulamadan önce, lazerin renk konusundaki etkinliğini arttırmak için cildin yüzeyine karbon solüsyonu sürülür. Ciltte 15-20 dk. bekletilen karbon gözenekler tarafından emilir. Böylece ciltte ve gözeneklerin içinde renk artışı gerçekleşmiş olur. Cilt ve gözeneklerin içinde daha fazla renk maddesi girdiği için lazer işlemi daha fazla etkili olmaktadır.

Karbon Peeling nasıl etkili olur?

Q-switched Nd: YAG lazerin karbonla birlikte uygulanması ciltte ve gözeneklerin içinde ısı ve ses dalgaları etkisinin daha fazla olmasını sağlar. Lazer işlemi cilt yüzeyinden karbonu kaldırırken bir miktar peeling yapar. Isı ve ses dalgaları ciltte ve gözeneklerin etrafında kollajeni artırır. Böylece ciltte toparlanma ve gözeneklerde küçülme gerçekleşir. Ciltte Q-switched Nd:YAG lazerin renk maddesini etkilemesi ve peeling özelliği cilt tonunun ve lekelerin açılmasını sağlar.

Karbon Peeling kimlere uygulanabilir?

Karbon Peeling leke tedavisinde leke üzerine gözeneği geniş olanlara ve ayrıca matlık, hafif uygulanır. Cildini gençleştirmek isteyenlere, gözenek genişliği, cilt matlığı, leke, kırışıklık ve sarkma şikâyeti olan herkese uygulanabilir. İşlem öncesi karbon solüsyonu sürülerek 15-20 dk. beklenir. Lazer uygulaması 5-10 dk. sürer. Karbon Peeling 1-3 hafta aralıklarla en az 4-5 seans uygulanmalıdır. Leke tedavisinde 10 seans uygulama yapılabilir. Yapılırken acı hissedilmez. Sadece hafif bir batma ve yanma hissi olur.

Sonuçları ne zaman görülür?

Karbon Peeling’ten hemen sonra ciltte bir aydınlanma ve parlama olur. Leke tedavisi, gözenek küçülmesi ve cilt gençleştirme etkisi 3-6 ayda gerçekleşir. Cilt düzeltme etkileri 3-6 ayda gerçekleşir. Ciltteki etkileri yaklaşık 1-1,5 yıl devam eder. Uygulama sonrası önemli bir yan etki beklenmez. Çok nadiren fiziksel ürtikeri (kaşınan yerleri kabaranlarda) olanlarda işlemden hemen sonra başlayan ve bir saat kadar süren geçici ödem olabilir.  Sonrasında ciltte belirgin bir soyulma olmaz. Yüzde hafif bir pembelik gerçekleşir. Bu durum birkaç saat içinde geriler. İşlem sonrası iş ve sosyal hayata dönülebilir. İşlemle aynı gün sıcak banyo yapılmaz. Güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Diğer cilt yenileme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir mi?

Karbon Peeling gözenek küçültme, leke tedavisi, cilt gençleştirme yaparken diğer yöntemlerle birlikte kullanılarak etkinliği artırılabilir. PRP, mezoterapi, fraksiyonel lazerler ve radyofrekans gibi yöntemlerle dönüşümlü kullanılabilir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*