Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Size En Çok Yakışan Gülüşü Keşfedin!
Fluffy white towels on table with shutter doors

Size En Çok Yakışan Gülüşü Keşfedin!

Herkes aynaya baktığında güzel bir gülüşe sahip olmayı ister. Gerek özel gerekse iş hayatında dişlerin düzgün ve yüz yapısına uygun olması oldukça önemli.  Estetik açıdan güzel bir görünüme sahip olmak girdiğiniz ortamlarda kişilerin size karşı olan tutumlarını belirler. Hekimlik ve sanatın birlikte kullanıldığı gülüş tasarımında dişlerinizin doğal yapısı korunarak yapılan estetik uygulamalar ile istenilen gülüş elde edilir.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu

Estetik bir gülüşe sahip olmak için dişlerin boyutlarında bir oran olması gerekir. Dişlerdeki oran dişlerin genişliği, dudaklar, ağız dikey yüksekliği ve yüz yüksekliğini de kapsar. Bu yüzden güzel ve içten bir gülümseme kişilerde pozitif bir etki yaratır. Üst ön dişler estetik gülüşü belirlemede önemli rol oynar. Bu dişler yüz şeklinde belirleyici olur. Herkesin diş ve yüz yapısı farklı olduğu için dişlerde en iyi duran modelin seçilmesi gerekir. CAD-CAM yöntemiyle dişlerinin görünüşünden ve gülüşünden memnun olmayan kişiler bilgisayarlı dizayn sayesinde istedikleri doğal dişlere kavuşabilir. Dişlerde yapılan hazırlık sonrasında ölçü alınır ve alınan ölçüden elde edilen model bilgisayar ortamına aktarılır. Ortaya çıkan modele göre kişiye hangi tür bir estetik uygulama yapılacağına karar verilir.

Yüz hatlarınıza göre dişleriniz tasarlanır

Bilgisayarda belirlenen kriterler doğrultusunda kişinin yüz tipi, cilt rengi, yaş ve cinsiyetine bağlı olarak değerlendirme yapılır. Genellikle kare veya yuvarlak yüzlü olan kişilerde diş formları kare ya da yuvarlak, uzun yüzlü olan kişilerde ise diş formları uzun olmaktadır. Estetik bir uygulama olmayacaksa bu dişler korunmaya çalışarak restorasyon yapılır. Estetik açıdan gülüş yenileme yapılacaksa kişinin yüzüne giden estetik yöntemi ve şekli belirlenir. Uzun yüzlü birine dikdörtgen formunda dişler yapılırsa yüzü daha uzun görünebilir. Böylece kişilere oval veya daha geniş ölçüler denenerek gülüşte hoş olmayan kısımlar yok edilmeye çalışılır. Yuvarlak yüze sahip bir kişiye ince formda dişler yapılarak yüzün daha ince ve zarif görünmesi sağlanır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*