Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Soğuk Hava Psikolojiyi Bozuyor!

Soğuk Hava Psikolojiyi Bozuyor!

Paylaş

Kış aylarında soğuk havalar insan psikolojisini negatif etkiler. Bu dönemde en önemli ve verimli davranış kendimize vereceğimiz olumlu telkinlerdir.

Uzm. Psikolog Gamze Eser

Aile ve Çift Terapisti

Soğuk hava, insanların enerjilerini düşüren, sürekli sıcak ortam ihtiyacı duydukları ve üşüme hissiyle yer yer gerilebildikleri bir mevsimdir. Dünyanın, içerisinde enerji barındıran bir yapıya sahip olduğu bilinir. İçerisinde barındırdığı her canlı varlık, gelişim ve değişim için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjinin ortaya çıkması mevsimsel bir döngü içerisinde, yeniden doğuşu (baharı) bekleyen zaman dilimi olarak bilinen ve en önemli geçiş mevsimi olan kışa denk düşer.

Baharın bütün yeteneklerine cevap veren doğa, insanın da bir uyanış biçimidir. Sıcaklık insanın fiziksel yapısında değişiklik gösterdiği gibi ruhsal yapısında da yenilikler ve değişiklere gebedir. Filizlenen bir ağaç için en sancılı süre, yeniden yaşama kavuşturulan tomurcukları korumaya aldığı dönemde insan da kendisi için ruhsal bir bekleyişe girer. Aynı durumun bazı noktaları da tam tezat olarak kış mevsimi için geçerlidir. Artık yeniden doğuş olarak adlandırılan bahar ve yaz mevsimi bitmiş ve tam tersi koşullar ortaya çıkmıştır.,

Her birey sosyal ve ruhsal yaşamında bir zaman döngüsüne sahiptir. Bu döngü aslında bilinen bir saman yoluna sahip olsa da zaman zaman ruhsal inişleri ve çıkışları barındır. Bunun kişiler üzerindeki etkileri bilimsel olarak belirtilmiştir.

Ruhsal olarak olgunluğa ulaşıldığında fiziksel olarak da hissedebilen yorgunlukları yaşamamıza neden olur. Neden olmak olumsuz bir durum için kullanılsa da, geçişi olumlu yönde daha güçlü ve zinde geçirebilmek için olumlu sağlayıcılar ruhsal açıdan tercih edilmelidir.

Kısa sorular veya sorunlar için uzun uzun cevaplar üretmek yerine net ve kesin cevaplar verip yaşanan duyguları olumlu hissetmek, kendimizi bunların ön planında tutmak gerekir. Bizim önümüze geçen düşünceler, hangi durumda olursa olsun bu kış aylarında karşımıza set olarak çıkar.

Soğuk havalar bazı durumlarda insanın bütün gelişimine, yeniliğe ve yeniden doğuşa engel olabilir. Kış döneminde çocukların akademik performansının düşmesi, bizlerin iş performansının düşüşü ve üzerimize çöken sürekli sıcak hava ihtiyacı sebebi farkında olmasak da bir çok şeyimizi engelleyebilir.

Güzel düşüncelere serptiğimiz olumsuz düşünce tohumları temiz hayallerin lekelenmesine neden olurken mutluluğa geçiş için gösterilen çaba bizim kozadan çıkma dönemimizdir.

Kışın ilk günlerinden itibaren daha canlı, verimli ve güçlü olmanın ilk dönemini kapsayan bu aylarda doğa gibi insan da bu soğuk bir havaya kapılabilir. Bu zaman diliminde neşe ve heyecan kaynağı olarak görülen yeni yıl beklentisi insanlara aradığı sıcaklığı sağlar ve tatlı bir telaşa kapılabilir. Öte yandan soğuk havaların negatif etkilerinden kurtulmak için beş-on ya da yüz madde gibi bir sıralama yapmak yerine kendimizi ön plana çıkarıp kışı göğüslemek, bütün her şeyi arkamızda bırakacak düşünceleri içsel de olsa söylemek, yeni yıl için sürekli güzel ve iyi şeyler düşünmek, yaz döneminde yapacağımız olumlu davranış ve düşünceleri kendinize çağırmak yüzümüzde bir gülümseme yaratacak bütün yorgunluğu atmaya yetecektir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla