Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Solaklık Erkekleri Seviyor

Solaklık Erkekleri Seviyor

Paylaş

‘El Baskınlığının Yönü ve Derecesi’ araştırmasının sonuçlarına göre“Erkeklerin yüzde 90,8’i sağlak, yüzde 6,1’i solak, yüzde 3,1’i her iki elini de, kadınlar ise; yüzde 92,3’ü sağlak, yüzde 4,4’ü solak, yüzde 3,3’ü de her iki elini de kullanabiliyor.

Prof. Dr. Yaşar Kütükçü

Nöroloji Uzmanı

Solaklık, günümüzde hala düzeltilmesi gereken bir eğilim olarak kabul ediliyor. İnsanlarda sağ ya da solaklık durumu el baskınlığının sonucudur. El baskınlığı bir elin diğerine oranla hissedilebilir bir güç farkı olmadığı bir durumda diğer ele göre belirgin bir beceri farklılığı gösterebilmesidir.

Çocuklar 2 yaşına kadar genellikle bir el tercihinde bulunmaz. Her iki ellerini de dener, kullanır. Bu tercihi beyin yapar ve uyarıyla, ikazla değişmez. Geçmişten günümüze gelen sol el kullanmanın uygunsuz olduğu kavramı hala toplumda kendini gösteriyor. El baskınlığı; sağlaklık, solaklık ve her iki eli de eşit şekilde kullanabilme olarak üç şekilde görülebilir. Beyinde hareket, duyu gibi kavramlara yönelik fonksiyonlar karşı beyin yarımküresi tarafından simetrik olarak sağlanır. Ayrıca yüksek beyinsel fonksiyonlar olarak adlandırılan lisan, dikkat, vizüel-spasyal yetenekler, yapılandırma ve bellek gibi bazı fonksiyonlar beyinde sağ ve sol yarımkürelerde lateralizasyon göstermektedir. Beynin sağ yarımküresi renk, müzik, hayal kurma, dikkat ve yaratıcılık gibi kavramda, beynin sol yarımküresi ise konuşma, matematiksel işlemler, diziler, sayılar ve analiz gibi konularda baskındır. Solak ve sağlaklar değişik mesleklerde başarı farklılıkları göstermektedir. Solaklar özellikle matematik ağırlıklı mesleklerde daha başarılı oluyor. Ayrıca başta müzik olmak üzere sanat alanında ve yaratıcılık gerektiren mesleklerde de daha başarılılar.

Erkeklerin yüzde 6,1’i, Kadınların yüzde 4,4’ü Solak

Türkiye’de 1993 yılında yapılan ‘El Baskınlığının Yönü ve Derecesi’ araştırmasının sonuçları “Erkeklerin yüzde 90,8’i sağlak, yüzde 6,1’i solak, yüzde 3,1’i her iki elini de kullanabiliyor. Kadınlarda ise bu oranlar; yüzde 92,3’ü sağlak, yüzde 4,4’ü solak, yüzde 3,3’ü de her iki elini de kullanabiliyor. Bu araştırmaya göre Türkiye’de erkeklerde solaklık oranı daha yüksek, bunun nedeni genetik, gelişimsel ve çevresel etmelerdir.

 “Cici elinle yaz, güzel elinle tut” kavramları yanlış

Çocuklar 2 yaşına kadar el tercihinde bulunmaz ancak okul öncesi eğitimle beraber beceri gerektiren çok aktivite yapıldığından çocukların el tercihi hızlıca fark edilmeye başlanır. Ailelerin ve öğretmenlerin çocuğa cici elinle yaz, güzel elinle tut gibi yönlendirmeleri uygun değildir. Bazı ailelerde sol el kötü olarak nitelendirilebilir bu da toplumda sağ elin dominant oluşundan ve sosyokültürel açıdan uygun olmayışından ileri gelmektedir. Çocukları bu konularda yönlendirmeye çalışmak, üzerlerinde baskı kurmak, onları yönlendirmeye çalışmak doğru değildir. Bu tercihi beyin yapar ve uyarıyla, ikazla değişmez. Çocuk sadece kalem, çatal, kaşık gibi gereçler kullanırken doğru tutması yönünde desteklenebilir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla