Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / ‘Son Dakika Estetikleri’ İle Gençleşin!

‘Son Dakika Estetikleri’ İle Gençleşin!

Paylaş

aydın kısırGünümüzün estetik dünyası, artık “1 saat” gibi kısa bir sürede “10 yıl daha genç ve güzel” görünmenizi sağlayabiliyor! Üstelik artık operasyonlar daha kolay ve acısız. En önemlisi ise alınan sonuçlar son derece doğal!

Dr.Aydın Kısır

Plastik,Estetik ve Rekonstrüftik Cerrahi Uzmanı

 

Siz de bu yaz hemen her kadın gibi, sosyal etkinliklerde ve tatilde güzelliğinizle çevrenizde göz kamaştırmak istiyorsunuz. Ancak aynadaki görüntünüz bu hevesinizi kursağınızda bırakmaya yetiyor; göz kenarlarında ve dudak çevresinde oluşan kırışıklar, aşağıya doğru düşmüş kaşlar ve dolgunluğunu yitirmeye başlamak yanaklar…  Estetik operasyonu için geç kaldığınızı düşünüyorsanız, hemen moralinizi bozmayın, Çünkü geliştirilen teknikler sayesinde kısa sürede gençliğinize ve güzelliğinize tekrar kavuşmanız mümkün. Üstelik, en fazla 1 saat gibi kısa bir sürede tamamlanan ve sizi neredeyse aynı gün sosyal hayatınıza kavuşturan basit yöntemlerle…  sonuçları neredeyse anında fark edilen ve iyileşme süreleri oldukça kısa …

 

 

Botox

Botoks, toprakta ve suda bulunan Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde ediliyor. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösteriyor.

Ne sağlıyor? Mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan alın çizgileri, göz kenarı çizgileri (kaz ayakları), kaş çatma çizgileri ve dudak üzerindeki çizgilerin düzeltilmesinde yarar sağlıyor. Botoks ile aynı zamanda düşen kaşlar kaldırılabiliyor ve çene asimetrileri düzeltilebiliyor.

Kaç yıl gençleştiriyor? 3-5 yıl daha genç görünmenizi sağlayabiliyor.

Nasıl uygulanıyor? Enjeksiyon yapılacak olan bölgelere, hemen enjeksiyon öncesinde buz uygulaması yapılıyor veya ağrı kesici bazı kremler sürülüyor. Ardından BTL-toksini çok ince enjektörlerle kırışıklığın oluşmasından sorumlu olan kasın içine enjekte ediliyor.

İşlem süresi: Ortalama 15-20 dakika sürüyor.

Etki süresi: Etkisi yaklaşık 6 ay devam ediyor. Ancak kullanılan solüsyonun konsantrasyonu, uygulanan enjeksiyon tekniği gibi farklılıklar botoksun etkinliğini ve süresini değiştiriyor.

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu veya diğer adıyla ‘lipo-filling’, dolgu maddeleri içinde “altın standart” olarak kabul ediliyor. Bunun nedeni ise yöntemin doğal olması ve reaksiyon yapma olasılığının çok nadir görülmesi.

Ne sağlıyor? Derimizin yüzeysel alt tabakalarında veya yağ dokusunda herhangi bir sebepten kaynaklanan hacim kaybı veya erime sonucu istenmeyen kontur ve görünüm bozukluğu oluşuyor. Bu yöntemle, yanaklardaki bu çökme ya da düzleşme sorunu gideriliyor ve yüze dolgun bir görünüm kazandırılabiliyor. Yağ enjeksiyonu ağız ve burun arasındaki gülme çizgilerinin doldurulması, alın çizgilerinin silinmesi, ince dudakların daha dolgun ve kıvrımlı bir görünüme kavuşabilmesi amacıyla da uygulanıyor.

Kaç yıl gençleştiriyor? Yüzünüz çok daha dolgun, çok daha genç ve daha da dinlenmiş bir görünüme kavuşuyor. İşlem 10 yıl daha genç görünmenizi sağlayabiliyor.

Nasıl uygulanıyor? Vücudunuzdaki karın, uyluk, kalça veya diğer yağ içeren alanlarından (yeterli miktarda yağ varsa) lokal ve bölgesel olarak özel metal kanüller, enjektörler ya da yağ toplama sistemleri ile yağ alınıyor. Ardından bu yağ süzülüyor ve bazı işlemlerden geçirildikten sonra özel enjektörler ile hacim kazandırılmak istenen bölgeye enjekte ediliyor.

İşlem süresi: İşlem 50-60 dakika sürüyor. Ufak bir alana uygulanacaksa lokal veya bölgesel anestezi yeterli gelebiliyor.

Etki süresi: Son tekniklerle geliştirilen yağ alma ve süzme yapan cihazlarla yüzde 80-90 civarında hücre canlılığı sağlanabiliyor. Ancak işlem uygulanan bölgeye göre bir miktar kontur kaybı olabiliyor ki bu da doğal kabul ediliyor. Vücudunuzda yeterli miktarda yağ varsa, 6 ay sonra aynı bölgelere tekrar rötuş yapmak gerekebiliyor.

Dolgu Maddeleri Enjeksiyonu

Enjekte edilebilen dolgu maddeleri de estetik dünyasında sıkça başvurulan yöntemlerden biri.

Ne sağlıyor? Yüz yaşlanmasına bağlı olarak yüzde oluşan yumuşak doku hacim azalmalarının, örneğin gözaltında ve yanaklarda oluşan çökmelerin düzeltilmesinde, enjekte edilebilen dolgu maddeleri önemli bir rol oynuyor. Ciltte yara veya sivilce izlerinin doldurulması da yine bu yöntemle mümkün olabiliyor. Burun ve ağız kenarındaki derin kırışıklar ve gözün altında oluşan ince kırışıklarda da çözüm sağlıyor. Ayrıca ince dudaklar daha dolgun ve kıvrımlı bir görünüme kavuşabiliyor.

Kaç yıl gençleştiriyor? 5-10 yıl gençleşmenizi sağlayabiliyor.

Nasıl uygulanıyor? Günümüzde en çok, tamamı veya büyük bir kısmı insan bağ dokusunda yapı taşı olarak bol miktarda bulunan “hiyaluronik asit” içeren dolgu maddeleri kullanılıyor. Kemik yapısının inorganik kısmını oluşturan hidroksiapatit içeren güvenilir yeni maddelerden de yararlanılıyor. Bu maddeler hacim kayıpları nedeniyle dolgu gereken deri altına hafif veya çok derin olarak enjekte ediliyor.

İşlem süresi: Genellikle ağrı kesici krem sürdükten sonra, nadir durumlarda ise lokal anestezi altında yapılan işlem yaklaşık 20-25 dakika sürüyor.

Etki süresi: Genellikle ilk 6 ay içinde yüzde 30-50 hacim kaybı oluyor. Bu nedenle yeterli dolgunluk ve olumlu görünüm elde edilinceye dek işlemin 6 aylık aralarla birkaç kez daha tekrarlanması gerekebiliyor.

Yüz Askılama

Yüz askılama,  özel bazı ipler ve askı yapan implantlar kullanarak yapılan ağrısız ve kansız bir yöntem. Aşırı zayıflık ve yapısal özellikler nedeniyle yanak, yüz sarkmaları ile boyundaki sarkmalarda dokuların yukarı ( olmaları gereken yerlere) doğru asılması esasına dayanıyor. Böylelikle yüz çok daha genç ve dinamik bir görünüme kavuşuyor.

Kaç yıl gençleştiriyor? 10 yıl gençleşmenizi sağlayabiliyor.

Nasıl uygulanıyor? Özel bir implant kullanılıyor ve saçlı derinin içine yaklaşık 15 milimetrelik bir kesiden giriliyor. Ardından bu implant yanağın derin dokuları altına uzatılarak yukarıya doğru çekiliyor. Doğal bir yanak dolgunluğu elde edilince implant saçlı cildin derininde yer alan dokulara kalıcı olarak sabitleniyor. Aynı şekilde kaşlara da bu yöntemle istenilen sonuçlar verilebiliyor.

İşlem süresi: Yaklaşık 60 dakika sürüyor.

Etki süresi: Genellikle tek seans yeterli oluyor. Askı görevi yapan implant 2-4 ayda eriyor, ancak yöntemin yerçekimine karşı askı etkisini 1-5 yıl arasında sürdürebiliyor.

Kaş Estetiği

Kaş asma, yapısal faktörler, yıpranma ve yüz yaşlanması sonucu yerçekimine bağlı olarak aşağı düşen kaşları düzeltmek için yapılan küçük bir cerrahi işlem. Bunu sağlamak için bazı özel askı implantları veya erimeyen kalıcı cerrahi iplikler kullanıyor. Bu teknikle dıştan görünmeyen ve kaş veya alın derisinde herhangi bir iz ya da kesi oluşturmadan, kaşları istenildiği gibi çekici bir konuma getirmek mümkün olabiliyor.

Kaç yıl gençleştiriyor? Ortalama 5 yıllık gençleşme sağlıyor.

Nasıl uygulanıyor? Saçlı derinin içinde, alına yakın sağ ve solda 2 adet 1 cm uzunlukğunda ufak kesiler yapılıyor. Lokal anestezi ve bazen damar yolundan anestezi desteği ile kaşlara doğru bir derin tünel açılıyor. Buradan kaşların doğal kavisini bozmadan yukarıya, saçlı deri içindeki derin ve sert dokulara kalıcı askılama sağlanıyor. Kesiler 1-2 dikişle kolayca kapatılıyor ve sonuçlar hemen görünüyor.

İşlem süresi: Yaklaşık 30-40 dakika sürüyor.

Etki süresi: Kaş asma, yerçekimine karşı 3-5 yıl etkili oluyor.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Yapısal özellikler, kronik yıpranma (özellikle güneş ve sigara) veya yüzde yaşlanma sonucu; göz kapaklarındaki deride sarkma, göz çevresi yağ dokularında torbalanma ve öne sarkma ile gözün dış kaslarında katlanma ile aşağı sarkma sorunları oluşabiliyor. Kas ve yağ dokularına biçim vererek gözleri yeniden çekici hale getirerek çarpıcı bakışlara kavuşmak mümkün olabiliyor.

Kaç yıl gençleştiriyor? Ortalama 10 yıllık gençleşme sağlıyor.

Nasıl uygulanıyor? Göz kapağı estetiği lokal anestezi veya damar yolundan anestezi desteğiyle kolayca yapılabilen bir ameliyat. Duruma göre derinin sarkan veya gevşeyen kısmı elips şeklinde çıkartılırken, gözün alt veya üstündeki yastık görevi gören yağın “fazlası” alınıyor ve gözün dış kaslarının fazlası (pili yapan kısmı) çıkartılıyor. Çok ince birkaç kapalı dikişlerle bu kesiler kapatılabiliyor.

İşlem süresi: İşlem 45 dakika sürüyor. Alt göz kapağının izleri 7-10 günde kaybolurken, üst göz kapağının izleri ise 1-2 hafta alıyor.

Etki süresi: Etkisini 5 yıl sürdürebiliyor.

dokular ile kaslar sıkılaştırılıyor ve bölgedeki fazla yağlar alınıyor. Ardından deri yukarı doğru asılarak kulak önüne doğru çekiliyor.

İşlem süresi: Yaklaşık 2 saat sürüyor.

Etki süresi: Yüzde gergin, dolgun ve gençleşmiş görünüm ektisini 5-10 yıl sürdürebiliyor.

 

 

 


 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*