Anasayfa / Sonbahar Depresyonuna Dikkat!

Sonbahar Depresyonuna Dikkat!

Paylaş

Dr. Mehmet Yavuz - Nöroloji UzmanıGüneşin giderek etkisini kaybettiği sonbahar aylarında günlerin kısalması ve yaz tatilinin sona ermesiyle beraber bazı ruhsal problemler ortaya çıkabiliyor. Özellikle sonbahar döneminde nükseden ve gündelik yaşamı olumsuz etkileyen depresyonun belirtileri oluşabiliyor.

Dr. Mehmet Yavuz – Nöroloji Uzmanı

Soğuk kış günlerinin habercisi olan sonbahar, yaz aylarının sıcak ve aydınlık günlerini aratıyor. Bu durum da yaz aylarını açık havada geçirenleri karamsarlığa sürüklüyor. Sonbaharda azalan güneş ışınları mutluluk hormonu seratonin salgılamasının azalmasına, beyin kimyasının değişmesine ve bunların sonucunda depresyona neden olabiliyor. Aynı mevsimsel depresyonun kışın da görülüyor. Yaz mevsiminin hemen ardından geldiği için sonbahar depresyonuna daha sık rastlanıyor.

 

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?
En az iki hafta boyunca bu şikayetlerden beşini yaşıyorsanız depresyonda olabilirsiniz;

Kendini üzgün ve boş hissetme, İlginin azalması ve zevk alamama, Nedensiz kilo alma veya kaybetme, Uykusuzluk veya aşırı uyuma, Aşırı hareketlilik veya uyuşukluk, Sürekli, nedensiz yorgunluk ve enerji kaybı, Değersizlik ve suçluluk duygusu, Düşünme, konsantre olma yetisinin azalması, Ölüm ve intihar düşüncesi.

Sonbahar Depresyonu Kadınları Vuruyor!
Depresif duygu durumu, kaygı ve endişe kadınlarda daha sık görüldüğünden sonbahar depresyonu da genellikle kadınları etkiler. Özellikle daha önce depresyon konmuş kişilerde bu dönemde depresyonun tekrarlama ihtimali artar. Özellikle karamsar, endişeli, özgüveni düşük kişiler bu dönemde daha fazla risk altındadır.

Depresyonu Önlemek Mümkün mü?
Mevsim değişikliği ile ortaya çıkan depresyona karşı öneriler;

Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanın. Bulutlu günlerde dahi sabah veya öğle arasında vaktinizi 20-30 dakika dışarıda geçirin. Spor yapın. Günde 30 dakikalık aktif, tempolu bir yürüyüş yeterli olabilir. Sağlıklı beslenin. İştahınız artsa da karbonhidrat ve basit şekerlere fazla yüklenmeyin ve bol bol su için. Çok uyumayın. Zor da olsa sabah yataktan erken kalkmaya çalışın. Yeni hedefler, yeni planlar belirleyin. İşyerindeki isteksizliği azaltmak için sık ve kısa molalar verin. Sosyal yaşamınızı keyif alabileceğiniz aktivitelere göre yeniden planlayın.

 

En Etkili Yöntem TMS Tedavisi…
Son derece açık belirtileri nedeniyle kolayca teşhis edilebilen depresyonun tedavisinde ilaç ve psikoterapi yöntemleri kullanılabilir. Ayrıca TMS tedavisi, depresyon konusunda önemli bir yöntemdir. Manyetik simülasyon tedavisiyle ilaçlara cevap vermeyen ya da tam düzelmeyen hastalarda beyne şok manyetik uyarılar göndererek, beynin hastalanmadan önceki sağlam durumuna dönmesini amaçlanıyor. TMS tedavisi özellikle hamile ya da emzirme döneminde olan veya ilaç kullanması sakıncalı hastalarda tercih edilen bir yöntem.

Hastalığın şiddetine, kişinin yaş, cinsiyet ve kilosuna göre var olan ilaçlar ve diğer tedavi seçenekleriyle başarılı sonuçlar elde edilir. Depresyon belirtileri yaşayan kişinin mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurması gerekir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*