Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Spor İçin Zihinsel Başlangıç

Spor İçin Zihinsel Başlangıç

Paylaş

spor-icin-zihinsel-baslangicSpor sağlığımız için büyük önem taşıyor. Sağlıklı yaşam için sporun olmazsa olmaz olduğunu belirten Herbalife Türkiye Spor Danışmanı, pekçok kişi spora başlayamamak konusunda bahanelere sığınsa da zihinsel olarak kendimizi bu başlangıca hazırlamanın önemli olduğunu söyledi.

Ebru Karaduman

Spor Danışmanı

Sporun faydaları saymakla bitmez. Spor yapmak sadece vücudumuzun güzel görünmesini değil aynı zamanda vücut direncimizi artırmayı ve ileriki yaşlarda karşılaşabileceğimiz olası sorunlara karşı tedbirlerimizi de almamızı sağlar.

Bu yüzden en önemlisi zihinsel olarak kendinizi bu başlangıca hazırlamanız. Çünkü spor konusunda elinizdeki en büyük iki kaynağımız beynimiz ve bedenimiz. Beyninizin istediği ve bedeninizin onun komutlarına uyduğu her yerde sporla dolu bir yaşam sürebilirsiniz.

Spor Yapmamak İçin Bahaneniz Yok!

Herkes farklıdır ve farklı alışkanlıkları vardır. Kimi insan sporsuz yaşayamazken, kimisi spor yapmamak için binbir çeşit bahane bulabilir. Kimisi ise gerçekten spora vakit ayırabilmek için elinden geleni yapar.

Spor yapmamak için en çok söylenen bahaneler; ‘spor yapmaya zamanın kalmıyor’, ‘spora gitmek için o kadar trafikte kalmak istemiyorum’ ve ‘spor yapmak istiyorum ama bütçem elvermiyor’ şeklinde sıralanabilir. Oysa hiçbir bahane spor yapmaya engel değildir.

Harekete Geçmek İçin 3 İpucu

 

  • Ofiste masa başında çalışırken, basit esneme egzersizleri yapabilirsiniz. Bu sayede boyun ve sırt ağrıları ile karşılaşma ihtimaliniz büyük oranda azalacaktır.
  • Kısa mesafelerde araba kullanmak yerine, tempolu yürüyüş yapmayı hatta bisiklet kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem ulaşımızını sağlar hem de vücudun günlük ihtiyacı olan ter atımını yapmış olursunuz.
  • Bacak bölgenizi çalıştırmak için en etkili günlük egzersiziniz, asansör yerine merdivenleri kullanmak olabilir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*