Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Strese Karşı Refleks Terapi

Strese Karşı Refleks Terapi

Paylaş


Çalışma hayatındaki veya özel hayattaki problemler, maddi sıkıntılar hayatımızda strese sebep olur. Yapılan araştırmalar kişilerin yüzde 75’inin orta ile yüksek seviyede stres altında olduğunu söylüyor. Modern çağın hastalığı stresin neden olduğu rahatsızlıklar ile Refleks Terapi ve Manuel Terapi gibi yan etkisi bulunmayan, doğal yöntemleri ile tedavi edilebilir.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

İyi stres ile kötü stresi ayırt etmekte fayda var. Çünkü iyi stres, günlük yaşantımızda yaşam kalitemizi artıran itici bir güçtür. Beynimiz karşımıza çıkan olayları tehdit olup olmadığına göre değerlendirir, savaş veya kaç cevabı verir. Karşılaşılan problemler büyüdükçe beynin olaylara karşı cevabı artar. Kendimizi sürekli tehdit altında ve stresli hissetmenize neden olur.

Stresin Nedeni Ekonomik

Amerika’da yapılan bir araştırmalara göre stresin temel kaynağı yüzde 72’lik bir oranla mali problemler. Stresin kaynağı arasında ikinci sırada ise iş gelmektedir. Diğer sebepleri ise aile ilişkileri ve genel sağlık sorunları olarak sıralanıyor.

Hastalıkların Kaynağı Stres

Stres genellikle hastalıkların oluşmasının en büyük kaynağıdır. Hastalık yapıcı etmenleri tetikleyerek hastalıkların oluşmasını hızlandırmaktadır. Uyku problemleri, kaygı ve depresyon ise stresin sebep olduğu hastalıkların başında gelmektedir. Stres kalp-damar problemlerinin, diyabetin,  yüksek kan basıncının, obezitenin, kalp krizinin en önemli nedenidir. İş yerindeki stresin kalp krizi riskini yüzde 23 oranında artırdığı bulunmuştur.

Omurgamıza Stres Darbesi

Stresin en önemli etkilerinden bir tanesi ise kas iskelet sistemimizde meydana gelmektedir. Israrlı boyun ağrıları, göğüs ağrısı, gece yarısı oluşan kas krampları, baş ağrısı, kas ağrıları hatta zaman zaman kaslarımızda meydana gelen seğirmeler günlük yaşantımızda maruz kaldığımız stresin bir sonucudur.

Omurga vücuttaki en dayanıklı organdır. Bütün vücut ağırlığını taşır, dik durmayı sağlar. Bu kadar sağlam bir yapı stresin etkilerine karşı ne yazık ki savunmasızdır. Artan stresle kan dolaşımı etkilenir, yeterince oksijen ve besin alamayan kaslar görevini yerin getiremez. Omurga üzerine aşırı yük binmesine sebep olur. Sonuç; bel ve boyun bölgesindeki ağrılar ve tutulmalardır…

Bunun yanı sıra yapılan çalışmalar stresli zamanlarda en fazla kalçadaki kaslar sıkarak oluşan strese vücudun cevabı yönündedir. Zamanla devamlı kasılı kalan kalça kasları kalçada ağrıya neden olmakta ve bu ağrılar ilerleyen dönemlerde priformis sendromuna kadar ilerlemektedir.

En Duygusal Organ: İnce Bağırsaklar

Vücuttaki diğer bir hassas kas ise diyaframdır. Karın boşluğumuzda bulunan diyafram bütün karmaşık duygu durumlarından en çabuk ve en kolay etkilenen kastır. Tıpkı kalça kasları gibi spazma girerek nefes alış verişinde düzensizliğe neden olur.

İnce bağırsaklar vücutta bağışıklık sisteminin merkezi olduğu kadar stresin en çok etkilediği vücuttaki en duygusal organdır. Strese her insanın bağırsağı farklı reaksiyon gösterir. Kimileri hazımsızlık ve kabızlık çekerken diğer grupta ise tam tersi sonuçlar görülür.

Kaslar İçin En İdeal Tedavi: Manuel Terapi

Günlük yaşamdaki stresi kaslardan okuyan ve iyileştiren en ideal tedavi yöntemi manuel terapidir. Uygun teknikler kullanılarak kaslardaki gerginlikler giderilir ve dolaşım yeniden düzenlenir. Böylece omurgaya üzerine binen yükler dengelenir ve kaslar ideal duruma getirilir. Tamamen elle yapılan bu yöntem hem doğaldır hem de yan etkisi yoktur.

Sinir Sistemi İçin Refleks Terapi

Stresin sinir sistemi üzerindeki etkilerden kurtulmak için ise Refleks Terapi en etkili yöntemdir. Yüzden, elden ve ayaktan yapılan uygulamalar ile vücutta genel gevşeme, iyilik hali ve yeniden doğmuş hissi oluşur. Özel noktalar verilen uyarılar ile hormonal sistem, kas iskelet sistemi, iç organlar ve bağışıklık sistemi aktive edilir. Uykuya dalma kolaylaşır, daha kaliteli bir uyku sağlanır.

Kısa zamanda maksimum etki sağlayan bu tedaviler yoğun stres altında çalışan meslek gruplarında stresin olumsuz etkilerini ortadan kaldırır. Stressiz yaşam, aktif sosyal hayat için enerji ve daha mutlu bir özel hayat için elzemdir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*