Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Stresinizi Yenin

Stresinizi Yenin

Paylaş

Stresinizi YeninStressiz bir dünya bulamazsınız, herkesin kendine göre bir stres manzarası mutlaka vardır… En doğrusu, stresin müşteki olmak, yerine onu kâra dönüştürmenin yollarını arayıp bulmaktır… İşte size stresi yenmenin kolay yolları;

Günde en az bir öğün dengeli beslenin…

Zinde bir sağlık ve strese dayanıklılık için beslenme çok önemli. Düzenli beslenme plânı tahıllar, meyve ve sebzeler, günlük süt, yoğurt, yumurta gibi protein bakımından zengin yiyecekleri ihtiva etmeli; şeker, yağ ve tuz bakımındansa fakir olmalıdır.

Geceleri en az 4-5 saat uyuyun…

Kronik uykusuzluk bitkinliğe yol açar ki, bu da üretkenliğinizi ve stresle başa çıkabilme yeteneğinizi azaltır. Haftada en az 4 gün 4-5 saat uykuya ihtiyacımız var. En  iyi şekilde dinlenmek için yapmamız gereken şey, her gün aynı saate yatağa girerek aynı saate uyumaktır.

Doktorunuzun tavsiyelerine uyun…

Eğer hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı veya sırt ağrılarınız varsa doktorunuzun sözlerinden dışarı çıkmayın. Ayrıca düzenli chech-up yaptırın…

Haftada en az üç dört kez spor yapın…

Aksatmadan, çok ağır olmamak üzere düzenli yapılan egzersizler kalbi kuvvetlendirir, dolaşımı hızlandırır, kolesterol seviyesini indirir, bunun yanında stres atmanıza da yardımcı olur. Haftada en az üç defâ yapacağınız egzersizlerle hem kafanızı dinlendirir, hem de forma girin.

Kafeine tüketimine dikkat edin…

Kafein sağlığınıza zarar vererek strese yatkınlığınızı artırır. Sizi sabırsız, sinirli yapar; yemek ve uyku düzeninizi bozar. Kafein başağrısı, huzursuzluk, depresyon ve endişeye sebep olur. Bu yüzden fazla çay, kahve içiyorsanız her gün birer bardak azaltmak kaydıyla asgari seviyeye indirin.

Sigarayı kesinlikle ve âcilen bırakın…

Çoğu sigara tiryakilerin nikotinin rahatlatıcı olduğunu söylerler. Halbuki sanılanın tam tersi bu zehir vücut sistemine bağımlılık yapan bir stres daha ekler. Eğer sigarayı bırakmak için yardıma ihtiyaç duyuyorsanız sigarayı bırakmak isteyen bir arkadaşınızla bu işi deneyebilirsiniz veya psikoloğa başvurabilirsiniz.

Dini bağlarınızı kuvvetlendirin…

Dini inancınız, kendiniz yalnız ve çaresiz hissettiğinizde size destek verebilecek en güçlü kaynaktır. Güven duygusu, kendini huzurlu hissetmek, hayata anlam ve amaç vermek yaşadığınız stresi azaltmaya yardım eder. Midesini günde üç öğün doldurduğu halde aklını, kalbini, ruhunu aç bırakanlar ya intihara teşebbüs edenler ya da çeşitli psikolojik ve psikiyatrik illetlere maruz kalırlar.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*