Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Su Tüketimini Arttırmak İçin 7 Pratik Öneri

Su Tüketimini Arttırmak İçin 7 Pratik Öneri

Paylaş

Diyetisyen İpek AğacaSu içmeyi unutmamak ve vücudun suyu tüketmesi için oturduğunuz masasın üstüne, kullandığınız arabanın içinde, taşıdığınız çantanın içinde su eksik olmasın.

İpek Ağaca
Diyetisyen

Çoğumuz işyerinde yoğun iş temposu yüzünden su içmeyi unutuyoruz. Hâlbuki gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmek sağlık için çok önemli. Özelikle yaz aylarında su tüketiminin önemi daha da fazla artıyor. Her sabah işyerinize geldiğinizde su için ve bunu alışkanlık haline getirin.Su içmeyi unutmamak ve vücudun suyu tüketmesi için oturduğunuz masasın üstüne, kullandığınız arabanın içinde, taşıdığınız çantanın içinde SU eksik olmasın.

Peki gün içerisinde su tüketimini olması gereken miktara çıkartmak için ne yapılabilir?

Her sabah işyerinize geldiğinizde su için, bu davranışı alışkanlık haline getirin. Masanızın üzerinde her zaman temiz ve cam bir şişede su bulundurun. Çay ve kahve çok tüketiyor, içmeden uzun süre duramıyorsanız ve yeteri kadar su da tüketmiyorsanız buna da artık bir dur demenin zamanı gelmiş. Çay ve kahve diüretik içeceklerdir. Yani vücuttan su atımına sebep olurlar. Vücudun su kaybetmesini önlemek için de kaybedilen su miktarını yerine koymak gerekir. Çay/kahve kupanıza su koyup tüketin. Su içmeniz gerektiğini hatırlatan minik post-it kâğıtlar size yardımcı olacaktır. ’Su içmeyi unutma’ şeklinde notlar aldığınız post-it leri monitörünüzün üzerine, arabanızın camına yapıştırabilir, cüzdanınızın içine, vs. koyabilirsiniz. Her akşam işyerinizden ayrılırken su içmeyi alışkanlık haline getirin. Çantanızda minik bir şişe su bulunması acil bir durumda (toplu taşıma aracı kullanıyorsunuz, trafikte uzun süre kalma gibi durumda, vs.) oldukça faydalı olacaktır. Arabanızda her ihtimale karşı en az 1 şişe içme suyu bulundurun.

Gün içerisinde ne kadar su tüketilmeli?

Ortalama 1, 5–2, 5 lt arasındaki su tüketimi normaldir. Genellikle su ihtiyacımız gün içerisinde besinlerden sağladığımız enerjiye göre değişkenlik göstermektedir. Aldığımız kalori miktarı kadar su tüketmeliyiz. (1500 kal. enerji içeren bir diyet alıyorsanız; su gereksiniminiz de ortalama 1, 5 lt. olmalıdır). Ama tabi bu miktar yaz aylarında artış göstermektedir. Terlemenin artması ile sıvı kayıpları söz konusu olmakta olup; ½.1 lt. daha fazla su tüketilmelidir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla