Anasayfa / Göz Sağlığı / Tatil Keyfinize Göz Değmesin!

Tatil Keyfinize Göz Değmesin!

Paylaş

Yıl boyunca hayalini kurduğunuz havuz ve güneş tatilinizi kâbusa çevirmesin.  Havaların ısınmasıyla birlikte tatil planları hız kazanırken, uzmanlar halkı yaz aylarında artış gösteren konjonktivite karşı uyarıyor. Özellikle hijyenik olmayan havuzların konjonktivit açısından büyük risk oluşturur.

Op. Dr. Sevgi Tongal

Gzö Hastalıkları Uzmanı

Halk arasında kırmızı ya da pembe göz deyimleriyle bilinen konjonktivitin nedenleri tiplerine göre değişebilir. Ancak özellikle yaz döneminde kolaylıkla salgın haline dönüşebilen mikrobial konjonktivitte en büyük etken kötü hijyendir.

Yeterli hijyenin sağlanmadığı havuzların konjonktivit başta olmak üzere birçok göz rahatsızlığına neden olur. Halk arasında kırmızı ya da pembe göz adıyla bilinen konjonktivit, gözümüzün dışarıdan görülen ve konjonktiva diye bilinen beyaz tabakanın en üst zarının iltihaplanmasıdır. Çok bulaşıcı olması nedeniyle yaz döneminde kolaylıkla salgın haline dönüşebilen mikrobial konjonktivitte ise en büyük etken kötü hijyendir. Bu nedenle pek çok kişinin aynı anda girdiği havuzlarda temizlik şartlarına çok dikkat edilmesi büyük önem taşır.

Hijyenine güvenmediğiniz havuza girmeyin

Konjonktivitin sadece havuzlardan değil, yeteri kadar temiz olmayan denizlerden de bulaşabilir. Göz sağlığı açısından hijyenine güvenilmeyen havuzlara ve denizlere girilmemesi gerekir. Ayrıca çok tuzlu denizlerde suyun içindeyken gözleri açmak birçok göz rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Deniz gözlüğü ve maske kullanarak gözleri mikrobial konjonktivitten ve tahriş edici maddelerden korumanın mümkündür.

Bu belirtilere dikkat!

Konjonktivit gözlerde kızarıklık, kaşınma, batma, yanma, çapaklanma, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu gibi belirtiler gösterir. Kişinin iş ve sosyal hayatını yakından etkileyerek son derece rahatsız eden konjonktivit, çoğunlukla kendiliğinden iyileşebildiği gibi çok ağır enfeksiyonlarda ciddi sorunlara zemin hazırlayabilir. Özellikle bazı vakalar bulanık görmeye ve korneada kalıcı lekelere sebep olabilir. Bu nedenle benzer şikâyetleri olan kişilerin vakit kaybetmeden uzman bir göz hekimine başvurulması büyük önem taşır.

Şikâyetler bitene kadar havuzdan ve denizden uzak durun!

Mikrobial konjonktivitin bulaşıcıdır. Konjonktivitte şikâyetler geçinceye kadar havuz ve denizden uzak durulması gerekir. Tedavi süresince hekim tarafından hücreleri dengeleyici, iltihap giderici ve kimi zaman da kortizonlu ilaçlar kullanılabilir. Ancak hastanın göz şikâyetlerinin rahatlatılması açısından soğuk uygulama yapılabileceği gibi yine doktor tavsiyesiyle suni gözyaşı da kullanılabilir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla