Tatile Çıkmadan Önce Kalbinizi Kontrol Ettirin!

Tatile Çıkmadan Önce Kalbinizi Kontrol Ettirin!

Paylaş

Tatile-Cikmadan-Once-Kalbinizi-Kontrol-EttirinBu sene çok sıcak geçeceğinin tahmin edildiği yaz ayları kapımızda. Erken rezervasyon fırsatlarının da başlamasıyla beraber herkes tatil planlarını yapmaya başlıyor. Fakat tatilde nereye gideceğimize karar vermeden önce yapmamız gereken, bir sağlık kontrolünden geçmek.

Dr. Sertaç Yıldırım

İç Hastalıkları Uzmanı

Sıcak havalar kalbimize iyi gelmiyor. Özellikle de tatilde aşırı yeme, alkol alımı, çok veya tam tersine az hareketlilik kalbimiz başta olmak üzere dolaşım sistemimizi tehdit ediyor.

Bir kan basıncı ölçümü, kalp grafisi ( EKG ), karaciğer fonksiyon testleri, açlık kan şekeri ve kan yağları ( LDL Kolestrol, VLDL Kolestrol, HDL Kolestrol ) testlerine sadece 2 saat ayırmak yeterli olacaktır. Kalp hastalığının en büyük riskleri; şeker hastalığı, kolestrol yüksekliği, tansiyon hastalığı, sigara ve ailede kalp hastalığı veya sebepsiz erken yaşta ani ölüm öyküsüdür. Tatil öncesi çok aktif iken tatilde hareketsiz kalkmak ya da tam tersi inaktif haldeyken çok hareketli hale gelmek dolaşım sistemimizi negatif yönde etkiler.


Yapılan son çalışmalarda kalp krizinin genelde sabah erken saatlerde olduğunu görüyoruz. Bu vücudumuzun biyoritmi ile alakalı olsa da ağır yenen akşam yemekler, fazla alınan alkol, o günkü yapılan yoğun aktivitenin de etkisi vardır. Yüksek rakımda yaşayan hipertansiyon hastaları  deniz seviyesine indiklerinde sersemlik, halsizlik, bayılma atakları gibi semptomlar yaşayabilirler. Bu, kullandıkları antihipertansif ilaç veya ilaçların deniz seviyesinde fazla gelmesinden olabilir. Hipotansiyon dediğimiz bu durum kalbin beslenmesini bozacağından kalp krizi riskini arttırır.

Tatilinizi daha güvenli geçirmek istiyorsanız bu riskleri elimine etmek, varsa mevcut tedavilerinizi gözden geçirmek şart. Tedbirli olmakta fayda vardır. Unutmayın, sağlığınızı korumak tedavi olmaktan daha kolay ve ucuzdur.

Paylaş

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.