Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Terlemeden Rahat Bir Kış Geçirmek İçin…

Terlemeden Rahat Bir Kış Geçirmek İçin…

Paylaş

Terlemeden Rahat Bir Kış Geçirmek İçin...Yaz aylarının yanısıra kış aylarında da kapalı ortamlarda bulunmak ve üst üste giyilen kalın kıyafetler sonucu kabusa dönüşen terleme sorunundan uzman ellerde yapılan botox tedavisiyle kurtulmanız mümkün.

Uz. Dr. Ayfer Aydın
Dermatolog

Bu şikayetlerden en az birini yaşıyorsanız ‘hiperhidrozis’, yani aşırı terleme sorununuz var demektir.

-Sürekli ellerim terlediği için insanlarla tokalaşmaktan çekiniyorum.

-Gömleğimdeki ter izlerinden dolayı kimsenin yanında ceketimi çıkaramıyorum.

-Ayaklarımdaki aşırı terleme yüzünden ayakkabımı evim dışındaki hiçbir yerde çıkaramıyorum.

-Koltuk altlarım sürekli terliyor, ter ve koku önleyici ne kullansam fayda etmiyor.

“Aşırı terleme”nin sebepleri nelerdir?

Tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte “aşırı terleme” ya da hiperhidrozis’in genetik olduğu kabul edilmektedir. Bölgesel hiperhidrozis, bir tür ter bezinin aşırı çalışmasından veya sorunlu olan bölgede fazla miktarda bulunmasından kaynaklanır. Bu tür ter bezleri vücutta en sık el, ayak ve koltuk altında bulunmaktadır. Hiperhidrozisi olanlar yüksek miktarda ter üretirler. Bu da el, ayak, göğüs ve koltuk altının sürekli olarak ıslak olması anlamına gelir. Özellikle stresli durumlarda, sinir sisteminin sempatik bölümünün aşırı çalışmasıyla ter salgısı artar. Her 100 kişiden birinde aşırı terleme rahatsızlığı görülmektedir.

Ayrıca aşırı terleme bazı hastalıkların da habercisi olabileceğinden, bu durum gözardı edilmemeli ve hekime başvurulmalıdır. Tiroit bezlerinin aşırı çalışması (hipertroidi), böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan bazı hastalıklar, aşırı şişmanlık, menopoz, ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar aşırı terlemeye yol açabilmektedir.

Botox nedir?

Botox deri altına enjekte edilen bir ilaçtır. “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir protein olan botox, uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılıyordu. 10 yıldan uzun bir süredir de kozmetik alanında kırışıklıkları gidermek için tercih edilen botox, sanılanın aksine herhangi bir hayvanın zehri değildir ve hiçbir alerjik reaksiyona yol açmaz. Aynı penisilin gibi bir bakterinin toksini olan botox’un etkileri 6 ile 12 ay arasında devam eder.

Botox’la terleme tedavisi

Genellikle koltuk altı, el ve ayaklarda kendini gösteren aşırı terleme, bazı sağlık problemlerine de sebep olmaktadır. Örneğin ayaklardaki aşırı terleme, ayak parmak ve tırnaklarında mantar gelişimine zemin hazırlar.

Eldeki terlemeler kişilerin el sıkışırken en büyük kabusu olur. Hatta bazı durumlarda el terlemesi o kadar fazladır ki, alet kullanımını (yazı yazarken kalemi tutmak, araba kullanırken direksiyonu tutmak vs.) bile engelleyebilir. Koltuk altı bölgesindeki aşırı terleme, çoğunlukla “kötü koku” şikayetleriyle gözlemlenmektedir. Bazı kişiler “Aşırı terleme nedeniyle işe giderken yanımızda ikinci bir kıyafet taşımak sorunda kalıyoruz” şeklinde yakınırlar. Ayak terlemeleri de yine koltuk altı terlemesi gibi kötü koku ile kendini gösterir. Yaşam kalitesini düşüren, hatta bazen ruhsal bozukluklara bile sebep olan aşırı terlemeden kurtulmanın en kesin yolu botox’tur.

Botox’la terleme tedavisi nasıl uygulanır?

Tedaviye başlanmadan önce terleme sebebi saptanmalıdır. Terleme sorunu olan kişilerin kilosu, kullanmakta olduğu ilaçlar, menopozda olup olmadığı ve endokrinolojik bir sorunun varlığı (tiroit ya da böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan sorunlar) araştırılmalıdır.

Botox işlemi uygulanmadan önce hastaların şikayeti olan alanlara iyot-nişasta testi yapılır. Bu testin sonucunda aşırı terlemeye neden olan aktif alanlar belirlenir ve bu alanlara botox uygulanır. İnce iğnelerle cilt altında 3mm derinliğe botox enjeksiyon edilerek yapılan işlem, 15-45 dakika arasında sürmektedir. Uygulamadan hemen sonra kişi günlük aktivitesine dönebilir.

Tedavinin etkisi ne kadar sürer?

Bir hafta içinde tedavi etkisi başlar ve 9 aydan uzun bir süre devam eder.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*